Aké počasie je v Chorvátsku a v Čiernej Hore?

Počasie v Chorvátsku

Chorvátsko sa nachádza v juhovýchodnej Európe, je situované na východ od Jadranského mora, má meniacu sa klímu, ktorá je rajom nielen pre vyznávačov letnej dovolenky, plavcov, námorníkov,  ale taktiež aj pre lyžiarov. Stáva sa čoraz viac populárnejšou turistickou destináciou, ktorá ponúka kvalitné ubytovanie. Drvenik, Split, Biograd na Moru, Zadar, Pula, Opatija, Vodice, Šibenik, Novi Vinodolski, Makarská…. ponúkajú svojím návštevníkom mnoho aktivít pre strávenie príjemnej dovolenky. Pred tým, než sa vydáte na návštevu Jadranu, je dobré spoznať aké počasie a klíma panuje v oblasti, do ktorej sa chystáte vydať. Správanie počasia v Chorvátsku sa líši a to vďaka svojej rozmanitej geografii, ktorá je bohatou zmesou hôr a riek. Geograficky sa rozdeľuje na:

  • nížiny región medzi riekami Sava a Drava,
  • Dinarské Alpy alebo Karstké hory,
  • Jadran, pobrežie, ktoré sa rozprestiera od Istrie až po Dalmáciu.

Meteorológovia rozdeľujú Chorvátsko do regiónov s kontinentálnou a stredomorskou klímou. Stredomorské podnebie je typické pre región od Istrie po Dalmáciu. Oblasti smerom na sever sú výrazne chladnejšie ako na juhu. Tým pádom je Dalmácia teplejšia ako Istria. Teploty v Dalmácii sa pohybujú medzi 24 °C až 26 °C v lete (Istria je o niekoľko stupňov chladnejšia 22 °C). Pri plánovaní svojej dovolenky zoberte na vedomie, že leto je najsuchším obdobím a zima najdaždivejším. Ostrovy, ktoré sú ďalej vzdialená od pevniny sú suchšie. Na ostrove Vis priemerne za rok spadne 557 mm zrážok, naopak na ostrove Brač, ktorý sa nachádza blízko pobrežia priemerne 952 mm zrážok ročne a práve tento ostrov ponúka najžiadanejšie ubytovanie. Omiš – mesto pirátov, z ktorého je malebný pohľad na celý ostrov spadá do stredomorskej klímy a dovolenka v ňom vás určite nesklame. Hvar je najslnečnejším ostrovom na pobreží a tesne za ním nasleduje Dubrovnik. Pre stredomorské pobrežie sú charakteristické pobrežné vetry Jugo, Bura a Maestral.  Vietor Jugo, ktorý fúka na pevninu od pobrežia na jeseň prináša vlhký vzduch. Bura vanie z pevniny, prináša suchší vzduch v zime a vietor Maestral vanie od mora je počas leta v popoludňajších hodinách najaktívnejší.
Kontinentálne podnebie je charakteristické pre región Záhrebu a Slavónie. Dinarské hory oddeľujú pobrežie, takže zimy sú extrémne chladné. Hory neďaleko Záhrebu sú chladnejšie s väčším množstvom zrážok. Teploty sa pohybujú v rozmedzí -2 °C a -4 °C, sneh je bežný vo vyšších polohách. Počas leta sa teploty v Záhrebe, Slavónii a Dinároch pohybujú medzi 10 °C až 18 °C.

Počasie v Čiernej Hore

je veľmi podobné tomu v Chorvátsku. V Čiernej Hore je možné 10 km od pobrežia dosiahnuť nadmorskú výšku 1700 m nad m, takže divoké klimatické rozdiely je potrebné očakávať. Podobne ako väčšina oblastí Stredomoria má pobrežie Čiernej Hory teplé letá a mierne zimy. Najteplejšie mesiace sú júl a august, kedy sa teplota pohybuje od 19 ° C do 29 °C. V oblastiach hôr sú teploty výrazne nižšie, s výnimkou planiny v okolí Podgorice, kde počas leta je naozaj príjemné teplé počasie. Januárové teploty sa pohybujú v rozmedzí od -7 °C do 2 °C, pričom aj v auguste, najteplejšom mesiaci, priemerná minimálna teplota je okolo 9 °C, aj keď je maximálna okolo 23 °C. Lyžiarska sezóna je od decembra do marca. Spektakulárne popoludňajšie búrky sú pomerne časté v lete.
Čiernohorské pobrežie je v celej svojej kráse v máji, júni a septembri, ale aj počas hlavnej letnej sezóny v júli a auguste, kedy  je síce ubytovanie a apartmány v Čiernej Hore o niečo drahšie, ale určite Čierna Hora stojí za návštevu. A len aby ste vedeli, – teplota mora v lete je 25 °C až 28 °C.

Čiernohorskom pobreží je v celej svojej kráse v máji, júni a septembri, ale vyhnúť sa v júli a auguste, kedy ubytovanie sa stáva celkom vzácne a drahé. A len aby ste vedeli, – teplota v lete mora je 25 ° C až 28 ° C.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>