Najkrajšie pláže v Chorvátsku a v Čiernej Hore

Dovolenku pri mori zvyčajne vyberáme podľa niekoľkých kritérií a jedným z nich sú bezpochyby pláže. Jednému vyhovujú pláže piesočnaté, druhému kamienkové či štrkovité, iní zase dávajú prednosť malým, romantickým plážam medzi skalami.

Ako v Chorvátsku, tak v Čiernej Hore je k dispozícii celý rad pláží s najrôznejším povrchom. Vzhľadom k veľkosti oboch krajín ich však podstatne viac nájdete v severnejšie položenom Chorvátsku. Ak ste ale zástancami skôr piesočnatých pláží, potom sa výber pobytových miest v Chorvátsku veľmi zužuje. Kým Chorvátsko môže piesčité pláže ponúknuť prevažne na ostrovoch (napr. Pag, Rab a Korčula), na pevnine sa vyskytujú veľmi zriedka, potom Čierna Hora ponúka krásne piesočnaté pláže na pevnine aj v tých najobľúbenejších letoviskách.

Známe piesčité pláže v Chorvátsku

Medzi najznámejšie piesčité pláže na pobreží Chorvátska patrí piesková pláž v Omiši a susednom Duče, ktorá vznikla postupným naplavováním piesku z rieky Cetiny. Ďalšie piesočnatú pláž nájdete na polostrove Pelješac v letovisku Orebič, kde sa nachádza dlhá piesočnatá, miestami piesočnato-kamienková, pláž Trstenica. Pokiaľ hľadáte podľa kritéria piesčitých pláží na pevnine, potom prichádza do úvahy predovšetkým dovolenka v  Chorvátsku  v zmienených letoviskách Omiš, Duče a Orebič.

Na chorvátskych ostrovoch medzi najznámejšie patria predovšetkým čisté pláže a Planjka na ostrove Pag, Rajska plaža na ostrove Rab s veľmi pozvoľným vstupom do mora, ktorá je ideálna pre rodiny s malými deťmi a neplavcov a taktiež pláž Lumbarda na ostrove Korčula.

Kde v Čiernej Hore sa môžete tešiť na piesčité pláže

Na svoju rozlohu ponúka Čierna Hora úctyhodný počet piesčitých pláží alebo pláží, ktoré dokážu uspokojiť takmer každého. Medzi také pláže patria napr. pláž Jaz neďaleko letoviska Budva. Pláž na svojom východnom okraji začína tým najjemnejším pieskom a postupne prechádza v hrubší piesok, menšie okruhliaky, väčšie okruhliaky a skaly, za ktorými je tu k dispozícii aj naturistická pláž. Podobný ráz má aj Slovanská pláž v Budve. Na tunajšej dlhej pláži si na svoje prídu ako zástancovia piesočnatých pláží, tak milovníci okruhliakov. Neďaleko starého mesta sa navyše nachádzajú piesčité pláže Mogren I a Mogren II, ktoré sa tešia veľkej obľube.

Pláž pokrytú hrubším pieskom nájdete tiež v letoviskách Bečiči, Sutomore a Čanj. Na ten najjemnejší piesok narazíte na pláži Plavi Horizont a potom predovšetkým v letovisku Ulcinj, kde sa nachádza 600 m dlhá Mestská pláž a najmä 13 km dlhá piesková pláž (Velika plaža) ťahajúca sa až k hraniciam s Albánskom, pokrytá tmavým, zamatovo jemným pieskom. Na samotnom konci pláže sa nachádza ostrovček Ada Bojana, ktorý je hotovým rajom pre naturistov. Vyraziť si k ostrovčeku Ada Bojana môžeme odporučiť naozaj všetkým, pretože na brehoch riečky, ktorá ostrov obteká, sa nachádza rad vynikajúcich rybích reštaurácií, kde si môžete pochutnať na mnohých rybích špecialitách za ceny nižšie ako v iných častiach Čiernej Hory.

Dovolenka Čierna Hora tak ponúka veľmi pestrú ponuku piesočnatých pláží. Svoje letovisko si tu však vyberú aj milovníci okruhliakov.

Pláže pokryté okruhliakmi

Štrkových pláží je po celom pobreží Jadranu kopa. Predovšetkým celé chorvátske pobrežie je doslova posiate plážami s drobnými okruhliakmi alebo štrkom. Najmä všetky známe letoviská na Makarskej riviére disponujú týmto typom pláží. Menovať môžeme napr. Tučepi, Podgora, Bašku Vodu, Drvenik či Gradac. Tieto letoviska ponúka tiež pomerne pestrý výber ubytovacích kapacít, ktorá pojmú tisíce turistov. Ak si chcete užiť štrkových pláží a zároveň hľadáte rušnejšie letovisko, môžeme Vám odporučiť predovšetkým apartmány Baška Voda, ktoré patria k najznámejším v Chorvátsku vôbec.

Najobľúbenejšou kamienkovou plážou v Chorvátsku je pláž Zlatni Rat na Bole na ostrove Brač.

V Čiernej Hore nájdete okruhliakové pláže v celej Boke Kotorskej, na už spomínanej pláži Jaz a Slovanské pláži v Budve, ďalej na pláži Kamenovo, v Petrovac na Moru, Baru a štrkovo-piesočnatá pláž je tiež v letovisku Dobra Voda.

Romantické pláže

Medzi letoviskami, či už v Chorvátsku alebo Čiernej Hore, je rad krásnych malých romantických pláží, piesočnatých, kamienkových aj skalnatých, na ktorých nájdete súkromie a budete ich mať takpovediac sami pre seba.

Vyberte si letovisko podľa svojich predstáv a užite si dovolenku na Jadrane plnými dúškami!