Aké počasie je v Chorvátsku a v Čiernej Hore?

Počasie v Chorvátsku

Chorvátsko sa nachádza v juhovýchodnej Európe, je situované na východ od Jadranského mora, má meniacu sa klímu, ktorá je rajom nielen pre vyznávačov letnej dovolenky, plavcov, námorníkov,  ale taktiež aj pre lyžiarov. Stáva sa čoraz viac populárnejšou turistickou destináciou, ktorá ponúka kvalitné ubytovanie. Drvenik, Split, Biograd na Moru, Zadar, Pula, Opatija, Vodice, Šibenik, Novi Vinodolski, Makarská…. ponúkajú svojím návštevníkom mnoho aktivít pre strávenie príjemnej dovolenky. Pred tým, než sa vydáte na návštevu Jadranu, je dobré spoznať aké počasie a klíma panuje v oblasti, do ktorej sa chystáte vydať. Správanie počasia v Chorvátsku sa líši a to vďaka svojej rozmanitej geografii, ktorá je bohatou zmesou hôr a riek. Geograficky sa rozdeľuje na:

  • nížiny región medzi riekami Sava a Drava,
  • Dinarské Alpy alebo Karstké hory,
  • Jadran, pobrežie, ktoré sa rozprestiera od Istrie až po Dalmáciu.

Meteorológovia rozdeľujú Chorvátsko do regiónov s kontinentálnou a stredomorskou klímou. Stredomorské podnebie je typické pre región od Istrie po Dalmáciu. Oblasti smerom na sever sú výrazne chladnejšie ako na juhu. Tým pádom je Dalmácia teplejšia ako Istria. Teploty v Dalmácii sa pohybujú medzi 24 °C až 26 °C v lete (Istria je o niekoľko stupňov chladnejšia 22 °C). Pri plánovaní svojej dovolenky zoberte na vedomie, že leto je najsuchším obdobím a zima najdaždivejším. Ostrovy, ktoré sú ďalej vzdialená od pevniny sú suchšie. Na ostrove Vis priemerne za rok spadne 557 mm zrážok, naopak na ostrove Brač, ktorý sa nachádza blízko pobrežia priemerne 952 mm zrážok ročne a práve tento ostrov ponúka najžiadanejšie ubytovanie. Omiš – mesto pirátov, z ktorého je malebný pohľad na celý ostrov spadá do stredomorskej klímy a dovolenka v ňom vás určite nesklame. Hvar je najslnečnejším ostrovom na pobreží a tesne za ním nasleduje Dubrovnik. Pre stredomorské pobrežie sú charakteristické pobrežné vetry Jugo, Bura a Maestral.  Vietor Jugo, ktorý fúka na pevninu od pobrežia na jeseň prináša vlhký vzduch. Bura vanie z pevniny, prináša suchší vzduch v zime a vietor Maestral vanie od mora je počas leta v popoludňajších hodinách najaktívnejší.
Kontinentálne podnebie je charakteristické pre región Záhrebu a Slavónie. Dinarské hory oddeľujú pobrežie, takže zimy sú extrémne chladné. Hory neďaleko Záhrebu sú chladnejšie s väčším množstvom zrážok. Teploty sa pohybujú v rozmedzí -2 °C a -4 °C, sneh je bežný vo vyšších polohách. Počas leta sa teploty v Záhrebe, Slavónii a Dinároch pohybujú medzi 10 °C až 18 °C.

Počasie v Čiernej Hore

je veľmi podobné tomu v Chorvátsku. V Čiernej Hore je možné 10 km od pobrežia dosiahnuť nadmorskú výšku 1700 m nad m, takže divoké klimatické rozdiely je potrebné očakávať. Podobne ako väčšina oblastí Stredomoria má pobrežie Čiernej Hory teplé letá a mierne zimy. Najteplejšie mesiace sú júl a august, kedy sa teplota pohybuje od 19 ° C do 29 °C. V oblastiach hôr sú teploty výrazne nižšie, s výnimkou planiny v okolí Podgorice, kde počas leta je naozaj príjemné teplé počasie. Januárové teploty sa pohybujú v rozmedzí od -7 °C do 2 °C, pričom aj v auguste, najteplejšom mesiaci, priemerná minimálna teplota je okolo 9 °C, aj keď je maximálna okolo 23 °C. Lyžiarska sezóna je od decembra do marca. Spektakulárne popoludňajšie búrky sú pomerne časté v lete.
Čiernohorské pobrežie je v celej svojej kráse v máji, júni a septembri, ale aj počas hlavnej letnej sezóny v júli a auguste, kedy  je síce ubytovanie a apartmány v Čiernej Hore o niečo drahšie, ale určite Čierna Hora stojí za návštevu. A len aby ste vedeli, – teplota mora v lete je 25 °C až 28 °C.

Čiernohorskom pobreží je v celej svojej kráse v máji, júni a septembri, ale vyhnúť sa v júli a auguste, kedy ubytovanie sa stáva celkom vzácne a drahé. A len aby ste vedeli, – teplota v lete mora je 25 ° C až 28 ° C.

Práva pasažierov cestujúcich na dovolenku

Už cesta do cieľa vašej vysnívanej dovolenkovej destinácie je tak rozhodujúca ako samotná dovolenka. Jeden by  neveril, koľko situácii dokáže pokaziť celú dovolenku ešte pred jej začiatkom. Možno ste to už zažili: stratená batožina, hodiny strávené čakaním na zmeškaný let, vlak, autobus…. Odpoveď na otázku ako sa takýmto situáciám vyhnúť a ani manuál ako im predísť hádam neexistuje. Nič nie je stratené, jestvujú práva, ktoré cestujúci môže využiť.

Ako sa zachovať v prípade, ak vaše letecké, vlakového, autobusového či lodného spojenia bolo zrušené alebo mešká? Európska únia ako prvá ustanovila  kompletný súbor práv cestujúcich pre všetky druhy dopravy. Vďaka právam pasažierov v EÚ by vám v prípade niekoľkohodinového meškania leteckého alebo iného spojenia mala dopravná spoločnosť, s ktorou cestujete, poskytnúť primerané odškodnenie. Ak by ste v prípade zrušenia cesty museli ostať/prenocovať v hoteli, ktorý nie je konečným cieľom vašej cestu, výdavky s touto situáciou spojené by mal uhradiť poskytovateľ dopravy. Napr. vyberiete sa autobusovou dopravou do Chorvátska a autobus sa v polovici cesty pokazí a nemôžete pokračovať ďalej v ceste, poskytovateľ dopravy by vám mal zabezpečiť prenocovanie na jeho vlastné náklady.

Je dobré si pred vycestovaním zistiť, ako si môžete na letiskách, v prístavoch alebo na vlakových staniciach v celej Európe uplatniť svoje práva.

Mám právo si nárokovať vrátenie peňazí, ak cestovná kancelária skrachovala? Smernica o balíku cestovných, dovolenkových a výletných služieb ochraňuje spotrebiteľov, ktorí cestujú na dovolenku. Táto smernica sa týka dopredu pripravených dovolenkových balíkov, ktoré spájajú aspoň dve z vymenovaných služieb: 1. doprava, 2. ubytovanie alebo 3. iné turistické služby, ako napríklad výlety (zahrnuté v cene zájazdu). Smernica zabezpečuje ochranu, ktorá sa týka: informácií v brožúrach, práva odstúpiť od zmluvy bez pokuty, zodpovednosti za služby (napríklad v prípade hotelov nezodpovedajúcich danému štandardu) a ochrany spotrebiteľa v prípade bankrotu cestovnej kancelárie alebo leteckého dopravca.

Ako postupovať ak si chcem na dovolenku zobrať svoje domáce zvieratko (mačku, psa, fretku…)? V prvom rade vaše domáce zviera musí byť  zaočkované proti besnote a zápis o absolvovaní očkovania sa uvádza v jeho pase. Podľa možnosti ak je zviera mladšie ako 3 mesiace, ako sú psy, mačky alebo fretky, sa môžu uplatňovať usmernenia charakteristické pre danú krajinu. Pas svojho spoločenského zvieraťa však budete potrebovať aj vtedy, ak sa ako občan EÚ vraciate domov z krajín, ktoré sa nenachádzajú na území EÚ. V závislosti od vašej dovolenkovej destinácie je možné, že predtým, ako sa vydáte na dovolenku, sa vaše zviera bude musieť okrem očkovania proti besnote podrobiť aj ďalším testom.

Viac informácií o tejto problematike nájdete na stránke Vaša Európa – cestovanie.