Letná dovolenka pri mori

Tiež každý rok premýšľate, kam vyraziť na letnú dovolenku? Volieb je hneď niekoľko, aj keď veľmi obľúbenou, možno aj najobľúbenejšie, je dovolenka pri mori. Na rade je však otázka, ku ktorému moru a do akej krajiny za dovolenku vyraziť. Túto neľahkú voľbu rieši každoročne tisíce ľudí hľadajúcich letnú dovolenku pri mori.

Väčšina Slovákov pri svojom výbere vyhľadáva dovolenku prevažne na európskom kontinente, teda najmä pri Stredozemnom mori alebo na pobreží jedného z jeho okrajových morí. Veľmi obľúbeným je hlavne Jadranské more, na ktorého pobreží môžete stráviť dovolenku v  Chorvátsku a dovolenku v Čiernej Hore, ako aj v Taliansku, ktorého východné pobrežie je obmývané práve Jadranským morom. Viac turistov však každoročne mieri predovšetkým do Chorvátska a to najmä vďaka dobrej dostupnosti. V predošlých rokoch to bolo tiež dané nízkymi cenami ubytovania, ktoré oproti západným krajinám boli o dosť nižšia. Postupom času sa však ceny vyrovnali a už teraz sú ceny ubytovania v Chorvátsku takmer porovnateľné s ubytovaním v západných krajinách.

Na pomyselný vrchol popularity sa naopak prehrýza Bulharsko, ktoré je síce ďalej, avšak ceny ubytovania sú tu pomerne nízke a to aj napriek tomu, že ponúkajú veľmi kvalitné a moderné ubytovanie vo väčšine novo vystavaných alebo zrekonštruovaných hoteloch či rezidenciách. Bulharsko navyše vo svojich letoviskách môže ponúknuť nádherné piesčité a navyše aj široké pláže, čo je nespornou výhodou oproti plážam v Chorvátsku, ktoré sú väčšinovo užšie. Najkrajšie a najlepšie pláže v Chorvátsku.

Ak pri svojej dovolenke chcete mieriť viac na západ, môžete voliť z dovoleniek v Taliansku, Francúzsku, Španielsku či Portugalsku. Smerom na východ môžete naopak využiť ponuku letných pobytov v Turecku, kde na Vás počas pobytu doslova dýcha tajomný orient. Nesmieme zabudnúť ani na Grécko, ktoré je veľmi obľúbenou destináciou a to ako jej pevninská časť, tak i malebné ostrovy.

Dovolenka v akejkoľvek z menovaných krajín má niečo do seba a každá si už tiež našla svojich priaznivcov, ktorí na ňu nedajú dopustiť. Ak zatiaľ nie ste zástancom niektorého z týchto prímorských krajín, nezostáva než zvážiť všetky klady a zápory jednotlivých destinácií a vyraziť. Inak, ako vlastnou skúsenosťou, si úplnú predstavu o jednotlivých krajinách neurobíte.

Riviéra SPLIT

Dovolenka v Chorvátsku – Split je hlavným urbanistickým, kultúrnym, dopravným aj centrom Dalmácie, z ktorého vedú cesty po pevnine aj po mori do početných letovísk celého regiónu. Je starý vyše 1700 rokov a je zaradený na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Prvým občanom Splitu bol cisár Dioklecián, ktorý tu dal vybudovať známy  Diokleciánov palác, ktorý je dodnes dominantou mesta. Split žije svojím pomalým tempom, na ktoré sa dobré zvyká. Na každom kroku nájdem množstvo kultúrno-historických pamiatok: “Željezna brána” (najstarší brána v meste), “Zlatna vrata” (cez túto bránu prešiel cisár Dioklecián 1. júna, 305), “Srebrna brána” (menej zdobená, história brány bola korunovaná, keď tadiaľ prešiel pápež Wojtyla vo svojom papamobile), “Mjedena brány” (úplne odlišná od ostatných troch brán, zaisťovala únikovú cestu v prípade napadnutia paláca), katedrála sv. Duje (sv. Duje je patrónom mesta Split a jeho ochrancom, katedrála sa nachádza v najstaršej budove v Európe – Diokleciánovho mauzóleum), hlavný súd tzv. persitil (určený pre vystúpenia Diokleciána, kde sa mu ľudia klaňali a bozkávali lem jeho plášťa), pivnice (najzachovalejšie starobylý komplex určený pre zvyšovanie úrovne cisárovho bývanie), benediktínsky kláštor sv. Eufémie (prvý pre-románsky kostkol postavený pozdĺž múrov paláca v 11. storočí), kaplnka sv. Martina nad Zlatnymi vrátami  a mnoho ďalších kultúrnych pamiatok.

V Splite je množstvo prekrásnych pláží, z ktorých najznámejšie sú Bačvice (piesočná), Žnjan (kamienková/štrkovitá), Kaštelet (kamienková/štrkovitá), Kašjuni (kamienková/štrkovitá), Bene (štrkovitá a skalnatá), Trstenik (kamienková/štrkovitá ), Firule (piesočná) a Ovčice (kamienková/štrkovitá).

Malebné mesto Split je čoraz viac populárnejšou turistickou destináciou – má, hlavne počas letných mesiacov, bohatú kultúrnu ponuku. Z námestia, stanice a ďalších miest sa stane veľké javisko pod šírym nebom. Labužníci sa môžu tešiť na množstvo kvalitných reštaurácií.

Split ponúka svojím návštevníkom mnoho zaujímavého, pričom jednou z atrakcií je tzv. zeleninový trh. Je to srdce mesta, prekypujúce rozmanitosťou vôní, chutí, farieb a druhov. Pre tých, ktorí si chcú potykať s dušou tohto mesta je jeho zeleninový trh určite miestom, ktoré treba navštíviť.