Filmové festivaly v Pule a Motovune

V Chorvátsku sa každý rok koná niekoľko filmových festivalov a na Istrii sa medzi rímskymi pamiatkami na pobreží v Pule a v malebnom stredovekom mestečku Motovun na vyvýšenom mieste odohrávajú hneď dva. Pulský festival je najväčší v celom Chorvátsku (a tiež najstarší) a Motovune ponúka súdobý prídavok do festivalového kalendára. Počas oboch júlových festivalov, ktoré hravo zahanbia každý multiplex, môžete zhliadnuť medzinárodné i chorvátske filmové projekty. Sledovanie jednotlivých filmov v priebehu festivalu Vám určite spríjemnia chorvátske delikatesy.

Pula
Pulský filmový festival bol založený roku 1953 a ide o jeden z najstarších filmových festivalov na svete. V bývalej Juhoslávii išlo o najvýznamnejšiu filmársku udalosť a doteraz ide o významnú národnú  i medzinárodnú akciu. Filmy sa premietajú na niekoľkých miestach po celom meste (vstup na túto akciu je zadarmo), vrátane pevnosti na kopci, a predovšetkým v samotnom amfiteátri (tu sa platí malý poplatok). V prípade dažďa sa vonkajšie premietanie presúva do Národného divadla. Po projekcii zamierte dole na hlavné námestie (staré rímske fórum), ktoré preteká pouličnými kaviarňami a reštauráciami. Festival priťahuje obrovské zástupy ľudí, vrátane zvyšujúceho sa počtu medzinárodných celebrít. V minulosti sem zavítali napríklad hviezdy ako Orson Welles, Sophia Lorenová, John Malkovich, Ben Kingsley a Ralph Fiennes.

Motovun
Motovunský filmový festival vznikol v roku 1999 ako odpoveď na uzatváranie mnohých malých kinosál po celom Chorvátsku a rýchlo si vybudoval kultové postavenie. Festival ponúka malé, nízkorozpočtové filmy i celosvetové snímky. Niektoré premietania sa odohrávajú na hlavnom námestí tohto malého a inak značne ospalého náhorného mestečka. Ďalšie projekcie sa v dostatočnom množstve konajú v obnovenej kinosále, ktorá bola predtým uzavreté.

Oba festivaly sa konajú v júli a trvajú dva týždne (Pula) a päť dní (Motovun); vstupenky je možné zakúpiť si dopredu na internete a taktiež priamo na pokladni. Plánujte dopredu a vstupenky si rezervujte včas.