Pirátske mesto Omiš

Priamo na ústí rieky Cetiny sa nachádza mestečko Omiš, centrum Omišskej riviéry, obklopené malými rybárskymi dedinkami s prekrásnymi plážami. Je významným strediskom cestovného ruchu. Na tomto malom území možno zhliadnuť veľa kultúrno – historických pamiatok (kostoly z 10. – 18. storočia, pamiatky, múzeum a i.). Staré mesto pod strmými holými skalnými útesmi je mestečkom úzkych uličiek a malých námestí.

Prastaré rímske mesta Split a Salona, sú od Omišu vzdialená len pol hodinu jazdy a prekrásne stredodalmátske ostrovy sú doslova na dosah ruky.

Pre zástancu aktívnej dovolenky je Omiš tou pravou destináciou – rafting na rieke Cetine, zlaňovanie, paragliding, potápanie v Chorvátsku, plachtenie, plážový volejbal, tenis…

Pekné, čiastočne piesočné a čiastočne okruhliakové pláže sa tiahnu severozápade v pomerne úzkom pruhu cez Dugi Rat a Duće až k Omišu, kde sa podstatne rozširujú. Priamo v letovisku, pri ústí rieky Cetiny do mora, sa nachádza rozľahlá pláž, viac ako 1 km dlhá, z jemného piesku, ktorú tvoria nánosy piesku z rieky Cetiny. Pláž sa zvažuje do mora piesočnou plytčinou, ideálne pre kúpanie malých detí. Preto je tiež toto letovisko vhodné pre dovolenku rodín s malými deťmi. Zoznam najkrajších a najlepších pláži v Chorvátsku nájdete “TU“.

Omiš je i zábavným centrom celej oblasti: diskotéky, tanečné terasy a ďalšie zábavné zariadenia. Významnými kultúrnymi programami sú Omišské kultúrne leto, Festival dalmatínskych klap (speváckych zborov), Pirátske večery a iné slávnosti.

Najkrajšie a najlepšie pláže v Chorvátsku

V Chorvátsku sa nachádza azda najviac pláži ohodnotených modrou vlajkou. Ide o medzinárodné ocenenie za kvalitu, čistotu mora a pláží. Prinášame vám prehľad tých najlepších pláži v Chorvátsku:

 • Zaton: nachádza sa 13 km na západ od mesta Zadar. Piesočnatá pláž ponúka široké možnosti pre šport ako je tenis, picigin, volejbal, mini golf a pingpong. Pláž je upravená a prispôsobená pre invalidov. Pre rodiny s deťmi ponuka množstvo  zábavných parkov, toboganov a reštaurácii.

Pláž Makarská

 • Biograd: pláž Crvena luka je od mesta Biograd na Moru vzdialená iba 3 km. Piesočnatá časť je dlhá 150 m, je situovaná v najhlbšej časti ukrytého zálivu. Severná časť pláže je rezervovaná pre nudistov. Pláž je ideálna pre všetkých dobrodruhov, ktorý uprednostňujú šport a zábavu, ale aj romantické duše, ktoré si chcú vychutnávať neopísateľné krištáľovo čisté more.
 • Novalja: Zrće je najkrajšia pláž v Novalji a na ostrove  Pag vôbec, známa je po celom svete pre svoju letnú zábavu a party, ktoré sa na nej každoročne konajú.
 • Murter: Slanica vás priláka prekrásnymi piesočnatými plážami. Keďže sa považuje za jednu z najkrajších pláží v Chorvátsku, je tu veľký počet plavcov. Kvôli plytkému krištáľovo čistom moru je obľúbeným miestom hráčov piciginu. Na betónovej časti brehu je množstvo kaviarní, barov a zábavných detských atrakcií, a preto toto miesto radi navštevujú mladí a rodiny s deťmi. V bezprostrednej blízkosti je kemp, v ktorom si môžete prenajať člny, skútre a bicykle, a neďaleko je aj nudistická pláž.
 • Bibinje: zálivy a krásne veľké pláže patria medzi najatraktívnejšie časti Bibinje.
 • Makarska: mesto známe okruhliakovými plážami.
 • Bol: okruhliaková pláž Zlatni rat je pomerne špecifickou plážou. Vyčnieva z pobrežia 600 metrov do otvoreného mora a svojim tvarom pripomína roh. Jej tvar je závislý na morských prúdoch, ktorými je pravidelne ovplyvňovaná. Jeden deň špička pláže môže byť zahnutá doľava, druhý doprava. Vzhľadom k svojej atraktivite je pláž hojne navštevovaná, je potrebné počítať s tým, že pláž je väčšinu dňa plná a súkromie na nej budete hľadať veľmi ťažko.

 • Split: Bacvice pláž je kultovým ihriskom pre hru picigin a Majstrovstvá sveta v picigine sa každoročne konajú práve na tejto pláži.
 • Hvar: Pakleni – to je niekoľko ostrovov  v jasnom azúrovom mori, niekoľko pláží a mnoho skrytých zátok, ktoré poskytujú dostatočné súkromie.
 • Dubrovník: vždy teplé a čisté more, s výhľadom na hradby, otvorené more a ostrov Lokrum láka ľudí z celého sveta na pláž v Banje
 • Medulin: piesočnatá pláž Bijeca je najznámejšia pláž v Mduline, rozprestierajúca 1 km pozdĺž pobrežia, je piesočnatá pláž Bijeca. Je obklopená mnohými stromami, z ktorých chládku sa najviac tešia tí starší. Pre mierny vstup do mora ju rady navštevujú rodiny s deťmi. Ponúka sa tu aquagan, obľúbená zábava detí, ale aj mladých, ktorí tu prichádzajú hrať picigin. Je obkolesená krásnymi ostrovčekmi, a pohľad si môžete vychutnať z niektorého z barov alebo reštaurácií, ktoré sa tu nachádzajú.
 • Rabac: je známy kvôli krásnemu čistému moru a bielym kamienkovým plážam.
 • Poreč: jeho symbolom sú čisté pláže, zálivy a početné ostrovy, rovnako ako mnoho športových zariadení.
 • Umag: ponúka krásnu dynamickú rodinnú alebo aktívnu športovú dovolenku.
 • Vrsar: najlepšie pláže sú: Vrsar, Valkanela, Koversada.
 • Baška: ponúka jedinečné kamienkové pláže
 • Rab: Rajska plaža, dlhá 1,5 km sa nachádza 14 km od mesta Rab. Výrazne plytké more a skúsení záchranári, nachádzajúci sa na pláži od 9 do 18 hodiny, urobili z nej dokonalú destináciu pre neplavcov a rodiny s deťmi. Táto krásna piesočnatá pláž ponúka aj sprchy, bary, reštaurácie, rôzne športové terény, cyklotrasy a veľké množstvo vodných športov.
 • Lošinj: pláž Vespera sa nachádza v Sunny Bay v harmónii s lesom
 • Mošćenica: dve krásne pláže sú hlavným dôvodom prečo sa sem turisti vracajú každý rok
 • Crikvenica: jej pobrežie ponúka 8 km piesočnatých a kamienkových pláží. Jednou z najznámejších pláží Crikvenickej riviéry je pláž Crni molo poskytuje rôzne športové aktivity – aerobik, plážový volejbal, minigolf, tobogany, vodné lyžovanie… Pre klientov je tu možnosť prenajať si slnečníky a ležadlá. Po kúpaní v mori sa môžete osviežiť pod jednou z mnohých spŕch. Vďaka reštauráciám, kaviarňam a hotelom, ktoré sa tu nachádzajú, sa mesto stalo obľúbenou destináciou mladých, ale aj rodín s deťmi.