Akú si vybrať dovolenku?

Ako si správne vybrať dovolenku? Nie jeden dovolenkuchtivý turista si túto otázku položil. Mnohí z nás sa každoročne vyberú na letnú dovolenku: slnkom zaliate pláže, slaný svieži morský vzduch,  vychladený nápoj v ruke a nohy vyložené  po príjemnom dni…

Každý z nás si dovolenku predstavuje trocha  inak.  Leto sa nezadržateľne blíži  a čas dovoleniek pomaly klope na dvere. Už ste sa rozhodli kam sa vyberiete na dovolenku  tento rok? Bulharsko? Chorvátsko? Taliansko? Turecko? Egypt? Krížom – krážom  stopom po Európe  alebo radšej uprednostníte dovolenku doma na Slovensku?

Pri dnešných možnostiach a bohatej ponuke nie je žiaden veľký problém sa rozhodnúť. V provom rade ja potrebné si určiť priority.

Klasická dovolenka cez cestovnú kanceláriu.

Výhody:

 • nemusíte sa o nič starať, iba nasadnete a idete, cestovka zabezpečí všetko od A až po Z,
 • papierovačky, poistenie…za vás vybaví cestovná kancelária,
 • nezháňate potraviny a jedlo, cestovka zabezpečí formu stravovania akú len chcete,
 • nezháňate letenky, nerozmýšľate, či sa Vám podarí nájsť ubytovanie priamo na mieste.

Nevýhody:

 • ste viazaný na hodinu  odchodu, príchodu, čas, keď sa podáva jedlo…,
 • samozrejme priplatíte si, cestovné kancelárie predsa z niečoho musia žiť J,
 • napr. dobrodruhom to môže pripadať nudné.

Dovolenka autom na vlastnú päsť.

Výhody:

 • nie ste obmedzený časovo ani priestorovo, ste sám sebe pán,
 • môžete cestovať po krajine a na mieste, ktoré sa vám zapáči sa zdržať ako dlho chcete,
 • väčšie dobrodružstvo… a v neposlednom rade je to aj lecnejšie.

Nevýhody:

 • viac vybavovačiek : letenky online, diaľničné poplatky, rezervácia hotela, campu…
 • musíte sa starať o jedlo a nielen to… chvíľu vám bude trvať hľadanie vhodného miesta na ubytovanie.

Výhody a nevýhody sme si popísali, prajem Vám šťastnú ruku pri výbere letnej dovolenky, bezpečnú cestu a príjemný pobyt.

Mohlo by Vás zaujímať:
Letná dovolenka pri mori
Dovolenka v Chorvátsku je stále obľúbenejšou letnou dovolenkou…
Desatoro na cesty

 

 

 

Dôležité informácie po vycestovaní na dovolenku

Potrebujete pomoc? Poradíme Vám, kam sa obrátiť.

Kontakty
Ak sa chystáte do vzdialenej cudziny či do krajín s nestabilnou bezpečnostnou situáciou, dohodnite si pravidelný telefonický alebo mailový styk s príbuznými, známymi, kolegami. Po príchode im oznámite svoju presnú adresu (hotel, číslo izby, telefón). Nezaškodí, ak pri dlhšom pobyte v zahraničí oznámite svoje kontaktné údaje aj konzulárnemu úseku nášho veľvyslanectva.

Suveníry
Napohľad taká maličkosť, ale ako vie skomplikovať návrat z dovolenky a pokaziť zážitok z pobytu v zahraničí! Pred nákupom exotických suvenírov (rôzne poľovnícke trofeje, zvieracie kože a mnohé iné) sa informujte v hoteli, v cestovnej kancelárii, u príslušníkov miestnych zložiek o tom, čo možno vyviezť a čo nie. Predídete tým strate času, nervov a často aj vysokým výdavkom za pokuty či už na letisku pri odlete, alebo po prílete. Buďte opatrní, ak Vás niekto neznámy požiada o doručenie balíčka, fľaše s vínom či alkoholom, alebo iných predmetov do SR. Veľmi často sa priekupníci drog snažia takýmto spôsobom zneužívať cudzincov na nelegálny transport drog. Daňou za ochotu býva v takýchto prípadoch trestné stíhanie.

Vyberáme z typických situácií v zahraničí
Ani ste sa poriadne nestihli obzrieť a už Vám v cudzom meste zmizla kabelka či kufrík s peniazmi a dokladmi. Ako postupovať v prípade poistnej udalosti? V prvom rade – doklady. Za stratený či ukradnutý cestovný pas alebo občiansky preukaz Vám konzulárne pracovisko veľvyslanectva SR v pomerne krátkej dobe dokáže vystaviť takzvaný „Náhradný cestovný doklad“. Ako postupovať? Predovšetkým zájdite na najbližší útvar miestnej polície, kde stratu či krádež ohlásite a budete trvať na vystavení potvrdenia o strate / krádeži dokladov. V niektorých krajinách Vám potvrdenie dať odmietnu, aj to sa stáva. Zapíšte si adresu policajnej stanice, dátum a čas a ak sa to dá, aj hodnosť a meno osoby, s ktorou ste hovorili. Požiadajte o umožnenie telefonického rozhovoru s naším veľvyslanectvom. Konzulke / konzulovi oznámte čo sa stalo a pre istotu mu hneď nadiktujte svoje základné osobné údaje: meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu v SR. Kým si po ceste necháte urobiť potrebnú fotografiu a prídete na konzulát, možno už konzul stihne Vaše údaje overiť a náhradný doklad vystaví za päť – desať minút. Berte do úvahy, že náhradný doklad Vám neumožňuje pokračovanie v ceste do iných štátov, ale je určený na návrat do vlasti čo najkratšou cestou (náhradný doklad platí aj v tých krajinách, cez územie ktorých sa budete na Slovensko vracať).

Zhrnieme to:

 • urobte si pred cestou fotokópiu údajovej strany pasu alebo občianskeho preukazu a uložte ju oddelene od ostatných dokladov. Na ten istý papier si poznačte adresu a kontaktné čísla slovenského veľvyslanectva v krajine, do ktorej cestujete;
 • zoberte si na cestu 1-2 fotografie pasového rozmeru;
 • pri strate či krádeži dokladov ohláste udalosť miestnej polícii a ak je to možné, vyžiadajte si o tom potvrdenie.

A teraz k peniazom: najrýchlejšie ich získate prostredníctvom systému Western Union“. Potrebnú čiastku zloží Váš príbuzný, známy, kolega buď na vybranej pošte, v pobočke Poštovej banky, vyplní odosielací formulár a telefonicky Vám o tom podá správu. Vy si poslané peniaze môžete vyzdvihnúť v ktoromkoľvek výplatnom mieste „Western Union“, ktorých je široká sieť po celom svete. Spravidla sa k svojim peniazom dostanete do jednej hodiny. Ak Vám „Western Union“ nevyhovuje, budete musieť zájsť na slovenské veľvyslanectvo, presnejšie, na jeho konzulárne pracovisko. Tam Vám poradia, ako postupovať pri doplnkovom predaji devíz, resp. ako riešiť stav akútnej finančnej núdze.

No dobre, – poviete si – to je všetko jasné a pekné, ale ja som v krajine, kde Slovensko nemá ani veľvyslanectvo, ani konzulát. Čo potom…? Potom si treba spomenúť, že patríme do Európskej Únie, kde je mimo SR aj ďalších 26 krajín. Vyberte si veľvyslanectvo alebo konzulát ktoréhokoľvek členského štátu EÚ (najlepšie takého, ktorého jazyk ovládate) a požiadajte o nutnú pomoc tam. Potrvá to o niečo dlhšie, ale určite Vás neodmietnu.

 

Dôležité informácie pred vycestovaním na dovolenku

Doklady
Je dôležité vedieť, či do cieľovej krajiny potrebuje slovenský občan cestovný pas, alebo stačí občiansky preukaz/identifikačná karta. Pri použití cestovného pasu treba dodržať aj nevyhnutnú dobu jeho platnosti po vstupe do krajiny (spravidla sa vyžaduje šesťmesačná platnosť). Pri ceste do zahraničia odporúčame zobrať so sebou aj kópiu údajovej stránky Vášho cestovného pasu (tej s fotografiou) a uložiť ju mimo dokladov. V prípade straty či krádeže pasu Vám uľahčí vybavovanie náhradného cestovného dokladu. Doklady, to nie je iba pas alebo občiansky preukaz – ak cestujete vlastným autom, musíte vedieť, či v danej krajine platí slovenský vodičský preukaz, alebo sa vyžaduje medzinárodný.

Peniaze
Pri prekračovaní štátnej hranice môže kontrolujúci úradník požiadať o preukázanie finančnej čiastky, zodpovedajúcej finančnému zabezpečeniu uvádzanej dĺžky pobytu v zahraničí. Potrebnú sumu na jeden deň pre dospelých a deti si určuje každý štát samostatne a taktiež určuje, či na preukázanie čiastky stačí platobná karta, cestovné šeky alebo hotovosť. Ak cestujete do zahraničia individuálne, nepodceňujte túto povinnosť! Pri nedostatku peňazí sa ľahko môže stať, že Vás do krajiny v lepšom prípade nevpustia, v horšom prípade (ak Vás budú kontrolovať už na území príslušného štátu) Vás môžu zadržať a následne vypovedať z krajiny.

Poistenie
Pri cestách do členských krajín EÚ je od 01.01.2006 potrebné mať preukaz zdravotného poistenca, ktorý nahrádza dosiaľ používaný formulár E 111. O preukaz treba požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu s časovým predstihom, nakoľko jeho vybavovanie trvá do 30 dní. Vo všetkých ostatných prípadoch odporúčame uzavrieť pred cestou komplexné cestovné poistenie na cestu do zahraničia. Poisťovne na Slovensku ich poskytujú takpovediac “ušité na telo” za prijateľné poplatky. Ak sa chystáte vycestovať do zahraničia vlastným vozidlom, nespoliehajte sa iba na zákonné poistenie, uzavreté v SR. Aj malá dopravná nehoda v zahraničí Vás môže prísť poriadne draho, obzvlášť ak dôjde k zraneniu posádky v druhom aute. Aj tu odporúčame poistiť auto a spolucestujúcich v ňom osobitným pripoistením.

Informácie
Vždy je dobré mať informácie o krajine, do ktorej cestujete – o to viac ak sa chystáte do exotických krajín alebo na iný kontinent. Základné informácie nájdete na stránkach cestovných kancelárií alebo na stránkach jednotlivých veľvyslanectiev, akreditovaných v SR. Dôležité sú najmä údaje o aktuálnej bezpečnostnej situácii, povinnom očkovaní ale aj o miestnych pomeroch (náboženských zvykoch, vyžadovanej forme správania sa, oblečenia, zákaze požívania alkoholických nápojov či už na verejnosti alebo vôbec a podobne).

Bezpečnosť
Pred vycestovaním sa oplatí stráviť niekoľko minút pri počítači a zistiť si na internete údaje o bezpečnostnej situácii v cieľovej krajine, eventuálne aj v krajinách tranzitu. Aj počas pobytu odporúčame sledovať miestne informačné zdroje a v prípade zmeny situácie konať uvážlivo a bezpodmienečne dodržiavať pokyny miestnych bezpečnostných zložiek. Odporúčame pred cestou vyplniť registračný formulár, určený pre občanov SR, cestujúcich do zahraničia. Dobrovoľnou registráciou zjednodušíte pomoc sebe, Vašim príbuzným a známym v situáciách, keď to budete naozaj potrebovať.  Viac o systéme pomoci slovenským občanom v prípade núdze pri cestách do zahraničia nájdete na stránke MZV SR.

Odporúčané články:
Dôležité informácie po vycestovaní na dovolenku
Štátne sviatky v Chorvátsku
Desatoro na cesty 

Aktívna dovolenka v Chorvátsku

 

Rafting

Chorvátsko sa stalo najobľúbenejšou destináciou slovenských dovolenkárov. Táto slnečná krajina poskytuje príjemnú dovolenku, množstvo zaujímavých pamiatok, silné kultúrne zázemie, prekrásnu prírodu a kulinárske špeciality. Pre väčšinu turistov je predstava dovolenky v Chorvátsku úplne jasná. Celodenný relax na krásnej piesočnatej pláži a večerné posedenie v príjemnej krčmičke.

Niektorí z nás však radi prežívajú dovolenku v pohybe. Aktívna dovolenka pri mori v Chorvátsku predstavuje predovšetkým prevádzkovanie mnohých vodných športov a atrakcií. Na výber máte z kurzov potápania, zloženie kapitánskych skúšok. Požičať si môžete loď, plachetnicu, vodné lyže alebo wakeboard či obyčajné ale stále vyhľadávané bicykel. Hitom minuloročnej sezóny bolo bezpochyby potápanie v Chorvátsku. Cestovné agentúry ponúkajú celoročnú prevádzku, obľúbené sú predĺžené víkendy. Potápanie v Chorvátsku uskutočníte za celkom prijateľné ceny.

Kanoe kurz

Súčasťou býva aj sprievodca pod vodnou hladinou, ktorý Vám poradí nielen s technickým zariadením, ale vyberie Vám tiež výhodnú pozíciu pod vodnou hladinou. Lode Vás vyvezú na more popoludní, alebo nočné výlety za morskými dravcami, ktoré sú tiež veľmi obľúbené. Zaujímavé je iste získanie kapitánskej skúšky. Po jej zložení môže absolvent samostatne viesť plavidlo – motorový čln alebo jachtu. Súčasťou je aj skúška z rádiotelefónia.

Bicykel môžete využiť pri prechádzkach pobrežím. Prajeme Vám príjemné zážitky pri Vašej aktívnej dovolenke v apartmánoch, hoteloch, penziónoch v Chorvátsku.

Mohlo by Vás zaujímať:
Filmové festivaly v Pule a Motovune
Hrady v Severnom Chorvátsku

Lákavá ponuka: dovolenka v Chorvátsku

 

 

MIMICE – malý raj na Omišskej riviére…

 

Obľúbené dovolenkové Chorvátsko je pre slovenských turistov už dlhé roky obľúbenou destináciou. Nachádza sa na Balkánskom poloostrove na brehu krištáľovo čistým Jadranským morom. Chorvátsko je krajina veľmi rozmanitá v ktorom je viac ako  1200 ostrovov. Typické  sú romantické zálivy a útulné plážičky ohraničené zo strán obrovskými balvanmi.  Takýchto pláži je hromadne veľa , len ich musíte nájsť.  Úžasná  architektúra, píniové a borovicové háje sú samozrejmosťou a obyvateľstvo priam  dobrosrdečné a pohostinné. Jednoducho dovolenková klasika…

 Ak túžite prežiť dovolenku v Chorvátsku podľa svojich predstáv tak využite letné mesiace, ktoré sú nielen príjemné na stravovanie oddychu ale hlavne preto, že slnko Vás pohladí svojimi horúcimi lúčmi a more priláka do svojich vĺn.  Ranné lúče slnka Vám spríjemnia celý deň krásnymi a príjemnými zážitkami.

Chorvátsko – Omišská riviéra – MIMICE

Túžite navštíviť  vhodnú destináciu a neviete kam? Ubytovanie Mimice je malým mestečkom v strede Dalmácie. Nachádza sa na rozhraní  Omišská a Makarská riviéra. Je to malá rybárska osada s prístavom.

Čisté more, krásy krajiny, pohostinný obyvatelia, zaujímavé kamienkové pláže a tiež nehlučné a pokojné noci, vytvárajú ideálne podmienky príjemnej dovolenky pre rodiny s deťmi a pre tích, ktorí uprednostňujú kľudné prostredie s úchvatnou prírodou. Ak túžite a máte záujem o večerný život,  stačí vyraziť do letoviska OMIŠ alebo Bašky Vody vzdialeného 11km. Môžete využiť večer za prítomnosti dalmatínskej hudby, zábavne sú aj tematické večere organizované miestnymi obyvateľmi (karaolke, večer poézie, rybárske večere atď.)

Letovisko Trogir

Najsevernejšou dovolenkovou lokalitou Strednej Dalmácie je riviéra Trogir. Známa je predovšetkým členitým pobrežím a rozličnosťou pláži: na jednej strane nádherné udržiavané kamienkové pláže, na druhej strane živelné útesy, z ktorých je výnimočný pohľad. Starobylé mesto, prístav a nádherné letovisko Trogir leží 27 km západne od mesta Split.

Centrum mesta vybudované na starobylých základoch je situované na malom ostrove Čiovo. Ostrov Čiovo neodlučiteľne patrí k rivére Trogir, sú prepojené zdvíhacím mostom, cez ktorý je voľný prejazd bez poplatkov.

Centrum Trogiru je najlepšie zachovaným románsko-gotickým komplexom v celej východnej Európe. Vyznávači kultúrnych a historických pamiatok, umeleckých diel, pôvodnej architektúry a krásnych ulíc budú mať možnosť v Trogiri, spoznať pôvabné a rôznorodé dedičstvo tohto malebného  mesta. Osada Tragurion bola založená gréckymi osadníkmi v 3. storočí pred n. l., jej názov v preklade znamená “osada pod Kozím vrchom”.
Starobylé jadro mesta v bezprostrednom okolí katedrály vznikalo v 13. až 15. storočia a je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Letovisko Trogir (ubytovanie Stredná Dalmácia) je mnoho krát nazývané skanzenom. Najdominantnejšou pamiatkou je  románska katedrála sv. Vavrinca z 13. storočia, za opomenutie stoja aj hradby s pevnosťou Kamerlengo, obranná veža sv. Marka, Morská a Pevninská brána a mnoho ďalších pamiatok.

Kamenisté a okruhliakové pláže nájdete na mestskom kúpalisku v zátoke Saldun na brehu ostrova Čiovo. Veľmi  navštevované sú piesočnaté pláže (z hrubého piesku a kamienkov) v obciach Gornjia Donji Okrug. Na východnom pobreží sú možnosti príjemného kúpania v zátoke Supetarska. Príjemné kúpanie si môžete vychutnať aj na iných miestach pobrežia. Bujná vegetácia poskytuje na plážach príjemný tieň.
Dovolenka Chorvátsko – letovisko Trogir zabezpečuje svojim hosťom – vyznávačom aktívnej dovolenky, veľké spektrum aktivít: športový rybolov, potápanie, jachting…

 

Desatoro na cesty

1 ) Pred odchodom sa informujte.
Pred odchodom sa pokúste získať čo najviac informácií o podmienkach cestovania do konkrétnej krajiny.
2 ) Buďte v spojení s kontaktnou osobou.
O plánoch svojej cesty odporúčame informovať osobu Vám blízku
3 ) Cestujte v skupine a cez deň.
V rizikových oblastiach sa pokúste cestovať vždy v skupine, ak to okolnosti dovoľujú, nerozdeľujte sa.

4 ) Chráňte svoje doklady a cenné predmety.
Zvýšenú pozornosť venujte ochrane cestovných dokladov a cenných predmetov.
5 ) Pred odchodom sa poistite.
Určite je potrebné zabezpečiť si poistenie úhrady liečebných nákladov pre pobyt v zahraničí.
6 ) Dodržiavajte miestne zákony a predpisy.
Vstupom na územie cudzieho štátu podliehate jeho jurisdikcii a v prípade porušenia miestneho právneho poriadku Vám môže byť uložená sankcia podľa miestnych predpisov, ktorá môže byť značne odlišná od postihu v Slovenskej republike.
7 ) V núdzi sa obráťte na zastupiteľský úrad SR.
 Zoznam úradov je obsiahnutý na internetovej stránke www.mzv.sk v sekcii „Všetky zastupiteľstvá“. Spojenie na zastupiteľské úrady v krajinách, do ktorých mienite cestovať, si doporučujeme obstarať ešte pred vycestovaním zo SR a považujeme za účelné ho vždy mať pri sebe.
8 ) Skontrolujte si doklady k riadeniu.
K riadeniu motorového vozidla v zahraničí je všeobecne potrebný Slovenky, prípadne medzinárodný vodičský preukaz, osvedčenie o technickom stave vozidla, zelená karta.
9 ) Dodržujte colné predpisy.
Rešpektujte predpisy upravujúce dovoz alebo vývoz niektorých predmetov. Porušenie miestnych predpisov býva prísne sankcionované, výnimkou nie je ani veľmi vysoká pokuta alebo trest odňatia slobody.
10 ) Dodržujte podmienky prepravy zvierat.
Pre cestovanie s domácimi zvieratami sa obvykle vyžaduje Medzinárodný očkovací preukaz alebo platné veterinárne potvrdenie.