Letná dovolenka pri mori

Tiež každý rok premýšľate, kam vyraziť na letnú dovolenku? Volieb je hneď niekoľko, aj keď veľmi obľúbenou, možno aj najobľúbenejšie, je dovolenka pri mori. Na rade je však otázka, ku ktorému moru a do akej krajiny za dovolenku vyraziť. Túto neľahkú voľbu rieši každoročne tisíce ľudí hľadajúcich letnú dovolenku pri mori.

Väčšina Slovákov pri svojom výbere vyhľadáva dovolenku prevažne na európskom kontinente, teda najmä pri Stredozemnom mori alebo na pobreží jedného z jeho okrajových morí. Veľmi obľúbeným je hlavne Jadranské more, na ktorého pobreží môžete stráviť dovolenku v  Chorvátsku a dovolenku v Čiernej Hore, ako aj v Taliansku, ktorého východné pobrežie je obmývané práve Jadranským morom. Viac turistov však každoročne mieri predovšetkým do Chorvátska a to najmä vďaka dobrej dostupnosti. V predošlých rokoch to bolo tiež dané nízkymi cenami ubytovania, ktoré oproti západným krajinám boli o dosť nižšia. Postupom času sa však ceny vyrovnali a už teraz sú ceny ubytovania v Chorvátsku takmer porovnateľné s ubytovaním v západných krajinách.

Na pomyselný vrchol popularity sa naopak prehrýza Bulharsko, ktoré je síce ďalej, avšak ceny ubytovania sú tu pomerne nízke a to aj napriek tomu, že ponúkajú veľmi kvalitné a moderné ubytovanie vo väčšine novo vystavaných alebo zrekonštruovaných hoteloch či rezidenciách. Bulharsko navyše vo svojich letoviskách môže ponúknuť nádherné piesčité a navyše aj široké pláže, čo je nespornou výhodou oproti plážam v Chorvátsku, ktoré sú väčšinovo užšie. Najkrajšie a najlepšie pláže v Chorvátsku.

Ak pri svojej dovolenke chcete mieriť viac na západ, môžete voliť z dovoleniek v Taliansku, Francúzsku, Španielsku či Portugalsku. Smerom na východ môžete naopak využiť ponuku letných pobytov v Turecku, kde na Vás počas pobytu doslova dýcha tajomný orient. Nesmieme zabudnúť ani na Grécko, ktoré je veľmi obľúbenou destináciou a to ako jej pevninská časť, tak i malebné ostrovy.

Dovolenka v akejkoľvek z menovaných krajín má niečo do seba a každá si už tiež našla svojich priaznivcov, ktorí na ňu nedajú dopustiť. Ak zatiaľ nie ste zástancom niektorého z týchto prímorských krajín, nezostáva než zvážiť všetky klady a zápory jednotlivých destinácií a vyraziť. Inak, ako vlastnou skúsenosťou, si úplnú predstavu o jednotlivých krajinách neurobíte.