Chorvátska Ibiza – ostrov Pag!

Ostrov Pag leží v strednej časti Chorvátska, s pevninou ho spája most „Paški most“. Pag je tretí najdlhší a piaty najväčší ostrov v Chorvátsku.

Najväčším mestom je správne centrum rovnomenného názvu, Pag, ktoré lemuje 25 km piesočnatých pláži, je administratívnym, turistickým a kultúrnym centrom ostrova. Na rozsiahlej mestskej pláži sa nachádza liečivé bahno. Historické mesto Pag Vás očarí svojimi romantickými uličkami, množstvom kaviarní a reštaurácii, ktoré ponúkajú miestne špeciality.  Turistom sú k dispozícii aj tenisové kurty, potápačské centrum, požičovňa lodí, futbalové ihrisko, ihrisko na plážový volejbal. Prvoradý je chov oviec, ktorého mlieko má špecifickú chuť vďaka veľkému podielu tymiánu, rozmarínu či šalvie v prírode. Pestovanie hrozna, zeleniny, ovocia či olív je sústredené hlavne v údoliach, ktoré sú chránene od prúdov chladného vetra. Hoci je  turistický ruch prioritnou hospodárskou činnosťou, miestny obyvatelia sa zaoberajú aj rybolovom a výrobou soli. Výroba čipiek má na ostrove svoju dlhodobú tradíciu, vďaka ktorej je Pag jedinečný. Ostrov Pag = dovolenka v Chorvátsku!

Ostrov Pag je v posledných rokoch označovaný ako Chorvátska Ibiza, konkrétne ide o zátoku Zrče, v ktorej sú sústredené tri obrovské kluby: Papaya, Aquarius a Kalypso.  Každý z nich má svoju špecifickú ponuku, kluby sú vybavené bazénmi – určite sa nebudete nudiť! Otváracia doba od 10:00 – 05:00 ráno s kapacitou 1 000 návštevníkov. Každodenná zábava, after párty, hudobné festivaly, zraz najlepších DJ z celého sveta ako  napr. Paul Van Dyk, Gareth Emery, Sven Vathi, Tiesto, Chemical brothers, TBA a ďalšie sa  o Vašu  zábavu postarajú. Vstupné do klubov: Kalypso – zadarmo, Papaya – vstup sa platí iba počas festivalov (týždenná vstupenka  cca 200 Hrk), Aquarius – tu platia iba muži a to cca 100 Hrk. Pláž Zrče sa stala podľa britského časopisu Maxmag najvyhľadávanejším miestom zábavy v Európe. Nenechajte si ujsť najväčšiu party pod holým nebom. 

Tento skalnatý ostrov v stredomorskom podnebí je súci na príjemný letnú dovolenku. 

Potápanie v Chorvátsku

S rozšírenými možnosťami cestovania sa potápanie v súčasnosti stalo zaujímavým koníčkom aj pre nás suchozemcov. Riviéra Omiš a celý Jadran ponúka možnosť objavovať nielen krásnu faunu aj flóru podmorského sveta, ale aj tajomné jaskyne alebo pátrať po antických pamiatkach, prípadne nájsť nejaký lodný vrak. Vyznávači aktívnej dovolenky si určite prídu na svoje.

O tom, že potápanie nie je žiadna novinka, a že ide o činnosť skutočne zaujímavú, svedčí aj to, že ako jeden z prvých nakreslil potápačský oblek aj Leonardo da Vinci. O veľké rozšírenie potápanie sa zaslúžil Francúz Cousteau, ktorý navrhol a zostrojil prístroj zvaný aqualung. Zvyčajne začíname “šnorchlovaním”, ktoré nám pootvorí okno do tohto krásneho a tajomného sveta. (Pri dlhšom pobyte v mori pozor na opálenie chrbta a zadnej strany nôh.)

Pre potápanie s dýchacím zariadením musíte vlastniť potápačský preukaz a na jeho základe získať na potápanie povolenie od miestneho príslušného orgánu. Potápačský kurz môžete absolvovať doma v niektorej z mnohých potápačských škôl, získať teoretické vedomosti, a pri ponoroch aj praktické skúsenosti. Väčšina škôl dokončuje kurz ponory na základniach pri mori.

Pre tých, ktorí sa nehodlajú tomuto koníčku venovať alebo nie sú ešte rozhodnutí, sú tu “discovery ponory”, alebo skúšobné ponory. Podobne ako napríklad u tandemového zoskoku padákom máte počas ponoru svojho osobného inštruktora – ochrancu. Za jeho sprievodu a s kompletným potápačským príslušenstvom nahliadnete do podmorského sveta a získate skutočne nezabudnuteľný zážitok. Skúšobný ponor môžete absolvovať buď už doma, alebo Vám takýto ponor môžeme sprostredkovať pri Vašej dovolenky pri mori. Ak sa chystáte venovať potápaniu, oplatí sa zabezpečiť si vlastnú výbavu. Pri nákupe si nechajte poradiť od odborníkov a všetko si dobre vyskúšajte, pravidelne udržujte a kontrolujte.

Športové vybavenie pre  potápanie:
• maska jedno zorníková alebo dvoj zorníková, panoramatická,
• neoprén – mokrý, polosuchý, suchý,
• kompenzátor vztlaku,
• tlaková fľaša,
• plutvy,
• baterka,
• nôž,
• prístrojová konzola: kompas, hĺbkomer, manometer,
• šnorchel.

Ďalšie tipy pre aktívnu dovolenku v Chorvátsku nájdete “TU“.

 

 

Aktívna dovolenka v Chorvátsku

 

Rafting

Chorvátsko sa stalo najobľúbenejšou destináciou slovenských dovolenkárov. Táto slnečná krajina poskytuje príjemnú dovolenku, množstvo zaujímavých pamiatok, silné kultúrne zázemie, prekrásnu prírodu a kulinárske špeciality. Pre väčšinu turistov je predstava dovolenky v Chorvátsku úplne jasná. Celodenný relax na krásnej piesočnatej pláži a večerné posedenie v príjemnej krčmičke.

Niektorí z nás však radi prežívajú dovolenku v pohybe. Aktívna dovolenka pri mori v Chorvátsku predstavuje predovšetkým prevádzkovanie mnohých vodných športov a atrakcií. Na výber máte z kurzov potápania, zloženie kapitánskych skúšok. Požičať si môžete loď, plachetnicu, vodné lyže alebo wakeboard či obyčajné ale stále vyhľadávané bicykel. Hitom minuloročnej sezóny bolo bezpochyby potápanie v Chorvátsku. Cestovné agentúry ponúkajú celoročnú prevádzku, obľúbené sú predĺžené víkendy. Potápanie v Chorvátsku uskutočníte za celkom prijateľné ceny.

Kanoe kurz

Súčasťou býva aj sprievodca pod vodnou hladinou, ktorý Vám poradí nielen s technickým zariadením, ale vyberie Vám tiež výhodnú pozíciu pod vodnou hladinou. Lode Vás vyvezú na more popoludní, alebo nočné výlety za morskými dravcami, ktoré sú tiež veľmi obľúbené. Zaujímavé je iste získanie kapitánskej skúšky. Po jej zložení môže absolvent samostatne viesť plavidlo – motorový čln alebo jachtu. Súčasťou je aj skúška z rádiotelefónia.

Bicykel môžete využiť pri prechádzkach pobrežím. Prajeme Vám príjemné zážitky pri Vašej aktívnej dovolenke v apartmánoch, hoteloch, penziónoch v Chorvátsku.

Mohlo by Vás zaujímať:
Filmové festivaly v Pule a Motovune
Hrady v Severnom Chorvátsku

Lákavá ponuka: dovolenka v Chorvátsku