Hrady v Severnom Chorvátsku

Po celom severnom Chorvátsku sa tiahne rad nádherných hradov (chorvátsky dvorac či kaštel). Hrady v severnom Chorvátsku pochádzajú zo 16. st. alebo vtedy prešli obnovou a fortifikáciou. V tom čase tvorila oblasť obrannú líniu pod správou chorvátskych šľachtických rodov, ktorá chránila západnú Európu pred Otomanmi.

Hrady v severnom Chorvátsku
Aj keď väčšina hradov dostala svoju dnešnú podobu v 16. či 17. st. mnoho severne ležiacich pevností sa datuje do oveľa starších období. Niekedy išlo o malé pevnosti z 13. st., inokedy potom o stavby na vyvýšeninách vytvorených v priebehu tisícov rokov ľudskej činnosti, pochádzajúce z prehistorických čias. Väčšina hradov si dochovala svoju úžitkovú podobu z 16. st., ale niektoré z nich prešli v nasledujúcich storočiach rekonštrukciou a ich bývalú podobu i sloh prekryli neoklasicistické či novogotické úpravy.  K hradom na severe Chorvátska sa viažu rody Zrínskych a Frankopanovcov, čo boli dve významné chorvátske šľachtické rodiny, z ktorých vzišlo niekoľko banu – chorvátskych vladárov – ktorí boli občas aj veľkými básnikmi. Po uzavretí Vasvárského mieru v roku 1644 Rakúsko poskytuje veľkú časť chorvátskeho a maďarského územia Otomanom, územie, o ktoré Chorváti v mene Rakúska bojovali, aby ich pred Turkami zachránili. Zrinski a Franjo Krsto Frankopan, ktorí boli prostredníctvom Petarovy stavby s Franov sestrou Katarínou tiež švagor, sa na oplátku pokúsili zosnovat vzburu proti Rakúsku, ale boli zradení a v roku 1671 vo Viedni popravení.

Mýty a legendy
Každý správny hrad musí mať svoju legendu. Maruševec vraj dostal meno podľa dievčaťa z Čiech, ktoré tu kedysi žilo, a do stien Velikiho Tabora vraj bola zamurovaná roľnícka dievčina, pretože sa zamilovala do Bánová syna. Nie všetky hrady v tejto oblasti sú verejnosti prístupné. K niektorým z nich jazdí verejná doprava, ale rozhodne nie k všetkým. Ak skutočne chcete preskúmať čo najviac z tejto oblasti za jediný deň, je lepšie si prenajať auto.

Sídlo rodu Drašković

Asi 40 km od Varaždíne a 80 km severne od Záhrebu stojí hrad Trakošćan (www.trakoscan.hr) jedno z najnavštevovanejších miest v severnom Chorvátsku. Stavba pochádza z 13. st. a v roku 1584 prešla do rúk rodiny Drašković, v ktorých zostala až do roku 1944. Či už bola podoba hradu v 16. st. akákoľvek, z dokumentov vieme, že v roku 1592 rod pristaval kruhovú vežu. Avšak na začiatku 19. st. bola do značnej miery opustená. Rod žil na inom hrade, Klenovnik. Medzi rokmi 1840 a 1862 Draškovič prestavali hrad Trakošćan na veľké vidiecke sídlo a dodali mu vybraný vzhľad novogotického zámku, ktorý si uchoval dodnes. Vnútri uvidíte zbierku erbov a brnenie, veľa dobového nábytku a portréty Juliany Drašovićové (1847-1901). K Trakošćan jazdia autobusy z Varaždíne.

Neďaleko Trakošćan, asi 10 km od Lepoglava, sa nachádza najväčší chorvátsky hrad Klenovnik. Pochádza zo začiatku 19. st. a rod Drašković tu žil až do chvíle, kedy sa presťahovali späť na Trakošćan a predajom Klenovnik financovali opravy. Hrad dnes slúži ako sanatórium a je tu rozsiahly park.

Päťboká pevnosť

Veliki Tabor (www.veliki-tabor.hr), ktorý sa týči na 333 m kopci neďaleko Miljan, pochádza z 12. st. Dostal podobu nepravidelného päťuholníka a honosí sa polkruhovými baštami z 16. st. a ďalšími prístavbami z 19. st. Veliki Tabor prešiel v minulých rokoch zásadnou rekonštrukciou, pre návštevníkov sa znova otvoril v septembri 2011.

Ďalšie zaujímavosti
Ďalší hrad, ktorý bol pôvodne postavený v 13. st., sa volá Kalnik a nachádza sa asi 25 km juhovýchodne od Varaždíne. Aj keď dnes už ide z veľkej časti o zrúcaninu, stojí na nádhernom vyvýšenom mieste na skalnatom cípe, z ktorého sa otvára ďalekosiahly výhľad na okolitú krajinu, vrátane Medvednice na juhozápade.

Hrad Bežanec (www.bezanec.hr) – asi 12 km východne od Velikiho táborov, pochádza zo 17. st., v 19. st. prešiel opravami a má oveľa viac novoklasických čŕt. V nedávnej dobe bol hrad krásne zrenovovaný a premenený na hotel.

Hrad Zrinski – v Čakovci bol postavený v 16. st. a dnes v ňom sídli Múzeum Medimurje (www.mdc.hr/cakovec), v ktorom nájdete výstavu zameranú na rod Zrínskych. Kolekcia obsahuje list, ktorý Petar Zrinski napísal svojej žene Katarina deň pred svojou popravou za zradu.

Hrad Festetic – 3 km od Čakovci v dedine Pribislavec – dnes tu sídli miestna škola.

Medzi ďalšie hrady a opevnené sídla v regióne patrí hrad Miljana (západne od Velikiho táborov), Maruševec (západne od Varaždíne), Lovrečina (južne od Križevci) a samozrejme majestátne Stari Grad vo Varaždíne – nachádza sa na severnej strane centra. Všetky mohutné biele steny a bašty doteraz stoja, ale z priekop a obranných valov sa stali luxusné záhrady. Komplex sa dočkal rekonštrukcie, je dobre udržiavaný a od roku 1925 v ňom sídli Mestské múzeum.

Riviéra SPLIT

Dovolenka v Chorvátsku – Split je hlavným urbanistickým, kultúrnym, dopravným aj centrom Dalmácie, z ktorého vedú cesty po pevnine aj po mori do početných letovísk celého regiónu. Je starý vyše 1700 rokov a je zaradený na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Prvým občanom Splitu bol cisár Dioklecián, ktorý tu dal vybudovať známy  Diokleciánov palác, ktorý je dodnes dominantou mesta. Split žije svojím pomalým tempom, na ktoré sa dobré zvyká. Na každom kroku nájdem množstvo kultúrno-historických pamiatok: “Željezna brána” (najstarší brána v meste), “Zlatna vrata” (cez túto bránu prešiel cisár Dioklecián 1. júna, 305), “Srebrna brána” (menej zdobená, história brány bola korunovaná, keď tadiaľ prešiel pápež Wojtyla vo svojom papamobile), “Mjedena brány” (úplne odlišná od ostatných troch brán, zaisťovala únikovú cestu v prípade napadnutia paláca), katedrála sv. Duje (sv. Duje je patrónom mesta Split a jeho ochrancom, katedrála sa nachádza v najstaršej budove v Európe – Diokleciánovho mauzóleum), hlavný súd tzv. persitil (určený pre vystúpenia Diokleciána, kde sa mu ľudia klaňali a bozkávali lem jeho plášťa), pivnice (najzachovalejšie starobylý komplex určený pre zvyšovanie úrovne cisárovho bývanie), benediktínsky kláštor sv. Eufémie (prvý pre-románsky kostkol postavený pozdĺž múrov paláca v 11. storočí), kaplnka sv. Martina nad Zlatnymi vrátami  a mnoho ďalších kultúrnych pamiatok.

V Splite je množstvo prekrásnych pláží, z ktorých najznámejšie sú Bačvice (piesočná), Žnjan (kamienková/štrkovitá), Kaštelet (kamienková/štrkovitá), Kašjuni (kamienková/štrkovitá), Bene (štrkovitá a skalnatá), Trstenik (kamienková/štrkovitá ), Firule (piesočná) a Ovčice (kamienková/štrkovitá).

Malebné mesto Split je čoraz viac populárnejšou turistickou destináciou – má, hlavne počas letných mesiacov, bohatú kultúrnu ponuku. Z námestia, stanice a ďalších miest sa stane veľké javisko pod šírym nebom. Labužníci sa môžu tešiť na množstvo kvalitných reštaurácií.

Split ponúka svojím návštevníkom mnoho zaujímavého, pričom jednou z atrakcií je tzv. zeleninový trh. Je to srdce mesta, prekypujúce rozmanitosťou vôní, chutí, farieb a druhov. Pre tých, ktorí si chcú potykať s dušou tohto mesta je jeho zeleninový trh určite miestom, ktoré treba navštíviť.

Pirátske mesto Omiš

Priamo na ústí rieky Cetiny sa nachádza mestečko Omiš, centrum Omišskej riviéry, obklopené malými rybárskymi dedinkami s prekrásnymi plážami. Je významným strediskom cestovného ruchu. Na tomto malom území možno zhliadnuť veľa kultúrno – historických pamiatok (kostoly z 10. – 18. storočia, pamiatky, múzeum a i.). Staré mesto pod strmými holými skalnými útesmi je mestečkom úzkych uličiek a malých námestí.

Prastaré rímske mesta Split a Salona, sú od Omišu vzdialená len pol hodinu jazdy a prekrásne stredodalmátske ostrovy sú doslova na dosah ruky.

Pre zástancu aktívnej dovolenky je Omiš tou pravou destináciou – rafting na rieke Cetine, zlaňovanie, paragliding, potápanie v Chorvátsku, plachtenie, plážový volejbal, tenis…

Pekné, čiastočne piesočné a čiastočne okruhliakové pláže sa tiahnu severozápade v pomerne úzkom pruhu cez Dugi Rat a Duće až k Omišu, kde sa podstatne rozširujú. Priamo v letovisku, pri ústí rieky Cetiny do mora, sa nachádza rozľahlá pláž, viac ako 1 km dlhá, z jemného piesku, ktorú tvoria nánosy piesku z rieky Cetiny. Pláž sa zvažuje do mora piesočnou plytčinou, ideálne pre kúpanie malých detí. Preto je tiež toto letovisko vhodné pre dovolenku rodín s malými deťmi. Zoznam najkrajších a najlepších pláži v Chorvátsku nájdete “TU“.

Omiš je i zábavným centrom celej oblasti: diskotéky, tanečné terasy a ďalšie zábavné zariadenia. Významnými kultúrnymi programami sú Omišské kultúrne leto, Festival dalmatínskych klap (speváckych zborov), Pirátske večery a iné slávnosti.

Lákavá ponuka: dovolenka v Chorvátsku

Každoročne navštevuje Chorvátsko čoraz viac Čechov a Slovákov. Dovolenka v Chorvátsku sa stala lákavou nielen vďaka dobrej dostupnosti ale aj kvalitnej ponuke ubytovania a stravovania. Táto slnečná krajina je dobrou príležitosťou na dovolenku pre všetky vekové kategórie, milovníkov celodenného pobytu na pláži aj vyznávačov aktívnej dovolenky. V tohtoročnej sezóne si pre Vás pripravila cestovná kancelária nielen svoju stálu ponuku pobytových miest, kam sa radi vraciate, ale aj niektoré novinky a zaujímavosti.

Prv než sa vyberiete na dovolenku do Chorvátska, mali by ste vedieť, že: Chorvátska republika leží na ploche 56 542 kilometrov štvorcových. Pýši sa bujnou vegetáciou, krištáľovou vodou Jadranského mora aj udržiavanými plážami. Chorvátsko má príjemné stredomorské podnebie. Republika je rozčlenená do 21 žúp (krajov) s oficiálnym jazykom chorvátčine. Jej susedmi sú Slovinsko, Maďarsko, Čierna Hora, Srbsko, Bosna a Hercegovina. Jadranské more je rozložené medzi Apeninský a Balkánsky polostrov, je teplé a to aj v zimnom období, kedy dosahuje aj 27 stupňov Celzia. V Chorvátsku nájdete rôznorodé podnebie, kontinentálne aj vyššie horské polohy. Väčšinou tu vládnu horúce a suché letá a daždivé zimy.

Dovolenka v Chorvátsku  Vám umožní zhliadnuť aj množstvo prírodných krás. Za celodenný výlet určite stojí Paklenica, Národný park Kornati či Plitvické jazerá. Z ostrovov spomeňme Istrijský či ostrov Pelješac na juhu krajiny. K najviac navštevovaným regiónom chorvátskeho pobrežia patrí Kvarner, Istria, Severná, Stredná a Južná Dalmácia. Z ostrovov potom Hvar, Krk, Pag, Cres.
Rôznorodosť Chorvátska dokazujú rozsiahla hornatá území a množstvo pasienkov a lesov v úrodných údoliach. Obľúbené chorvátske pláže sú najčastejšie kamienkové a štrkové, výnimočne piesčité.
Hlavným mestom Chorvátskej republiky je Záhreb situovaný pod vrcholom medvedica a, je súčasne aj najväčším mestom krajiny. Je ekonomickým, politickým a kultúrnym centrom krajiny. Chorvátsko sa môže pochváliť množstvom krásnych a historických miest ako napr.  Zadar, Trogir, Split, Dubrovník, Pula. V okolí Záhrebu je rozosiatych množstvo viníc a hradov. Pre rybárov je najzaujímavejšie údolie Gacka.

Medulin

Ak by sa dovolenka v Chorvátsku v roku mala niesť v romantickom duchu odporúčame navštíviť vnútrozemia, kde sa rozkladajú romantické dedinky siahajúce až do stredoveku. Dovolenku môžete stráviť aktívne, romanticky aj voľným relaxom na pláži…

 

Potulky Chorvátskom – Istria…

 

Istrii sa vystriedali mnohé civilizačné kultúry, ktoré za sebou nechali omnoho viac ako len obyčajné legendy. Na malom priestore nájdete prímorské rybárske, antické i opevnené mestečka, ktoré sa rozprestierajú na takmer každom pahorku istrijského vnútrozemia, s charakteristickými uličkami, námestím, kostolom.

Odhaľte prečo sa Hum nazýva najmenším mestom na svete a čo inšpirovalo Julia Verna, aby dej jedného zo svojich románov umiestnil do mesta Pazin a zistite prečo dávne mesto Dvigrad v 17. stor. jednoducho zmizlo z povrchu zeme a ešte mnoho, mnoho iného. Ak zamierite so strednej Istrie, alebo na jej pobrežie, nemôžete ich minúť. Ak ste tu autom, na bicykli, alebo pešo. Odbočte k týmto malým živým historickým stavbám, zverte sa do rúk miestnych obyvateľov, ktorí Vám radi poradia kde môžete ochutnať domácu kuchyňu, alebo kúpiť domáci olivový olej, víno či med.

Brány týchto malebných miest sú po stáročia otvorené, pozývali mnohých a dnes pozývajú aj Vás…

Grožnaj a Motovun – stredoveká istrijské mestečká.

Mestečka vztýčene na pahorkoch v údoliach, ktorých sa nachádza plodná oblasť rieky Mirny. Historické mestečka Grožnaj aMotovum vzbudzujú pozornosť svojou architektúrou, početnými umeleckými galériami a filmovými, hudobnými udalosťami.

Hum – najmenšie mesto na svete.

14 km juhovýchodne od Buzetu sa nachádza stredoveké mestečko Hum, centrum staroslovanského písma hlaholika a vzácnych fresiek z 12. storočia. Mesto – pamätník, zachovalé stredoveké štruktúry, boli nazvané najmenším mestom na svete.

 

Amfiteáter v Pule.

Najvzácnejšia pulská antická pamiatka z 1. storočia bola kedysi určená k súbojom gladiátorov. Dnes slúži ako koncertná a festivalová scéna svetového mena.

 

 

Národný park Brijuni.

Národný park Brijini, súostrovie 14 ostrovčekov prístupný loďou z Fažany, je vzácnym pamätníkom flóry, fauny a kultúrno-historického dedičstva.

Kostol sv. Eufémie v Rovinji.

Kostol sv. Eufémie dominuje prímorskému mestečku Rovinj a patrí medzi najkrajšie barokové diela na Istrii. Sv. Eufémia je zároveň patrónkou mesta a jej relikvie sa opatrujú v mramorovom sarkofágu v rovnomennom kostole.

Eufraziova bazilika v Poreči.

Jedinečná vzorka ranného byzantského umenia v Stredozemí zo 6. stor.ktorú nechal postaviť vtedajší biskup Eufrasins. Celý komplex (bazilika, átrium, zvoník, biskupský palác) sa nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Súvisiace články:

Hrady v Severnom Chorvátsku

Filmové festivaly v Pule a Motovune

Aktívna dovolenka v Chorvátsku

Dovolenku v Chorvátsku si zamilujete na prvý šup!