Práva pasažierov cestujúcich na dovolenku

Už cesta do cieľa vašej vysnívanej dovolenkovej destinácie je tak rozhodujúca ako samotná dovolenka. Jeden by  neveril, koľko situácii dokáže pokaziť celú dovolenku ešte pred jej začiatkom. Možno ste to už zažili: stratená batožina, hodiny strávené čakaním na zmeškaný let, vlak, autobus…. Odpoveď na otázku ako sa takýmto situáciám vyhnúť a ani manuál ako im predísť hádam neexistuje. Nič nie je stratené, jestvujú práva, ktoré cestujúci môže využiť.

Ako sa zachovať v prípade, ak vaše letecké, vlakového, autobusového či lodného spojenia bolo zrušené alebo mešká? Európska únia ako prvá ustanovila  kompletný súbor práv cestujúcich pre všetky druhy dopravy. Vďaka právam pasažierov v EÚ by vám v prípade niekoľkohodinového meškania leteckého alebo iného spojenia mala dopravná spoločnosť, s ktorou cestujete, poskytnúť primerané odškodnenie. Ak by ste v prípade zrušenia cesty museli ostať/prenocovať v hoteli, ktorý nie je konečným cieľom vašej cestu, výdavky s touto situáciou spojené by mal uhradiť poskytovateľ dopravy. Napr. vyberiete sa autobusovou dopravou do Chorvátska a autobus sa v polovici cesty pokazí a nemôžete pokračovať ďalej v ceste, poskytovateľ dopravy by vám mal zabezpečiť prenocovanie na jeho vlastné náklady.

Je dobré si pred vycestovaním zistiť, ako si môžete na letiskách, v prístavoch alebo na vlakových staniciach v celej Európe uplatniť svoje práva.

Mám právo si nárokovať vrátenie peňazí, ak cestovná kancelária skrachovala? Smernica o balíku cestovných, dovolenkových a výletných služieb ochraňuje spotrebiteľov, ktorí cestujú na dovolenku. Táto smernica sa týka dopredu pripravených dovolenkových balíkov, ktoré spájajú aspoň dve z vymenovaných služieb: 1. doprava, 2. ubytovanie alebo 3. iné turistické služby, ako napríklad výlety (zahrnuté v cene zájazdu). Smernica zabezpečuje ochranu, ktorá sa týka: informácií v brožúrach, práva odstúpiť od zmluvy bez pokuty, zodpovednosti za služby (napríklad v prípade hotelov nezodpovedajúcich danému štandardu) a ochrany spotrebiteľa v prípade bankrotu cestovnej kancelárie alebo leteckého dopravca.

Ako postupovať ak si chcem na dovolenku zobrať svoje domáce zvieratko (mačku, psa, fretku…)? V prvom rade vaše domáce zviera musí byť  zaočkované proti besnote a zápis o absolvovaní očkovania sa uvádza v jeho pase. Podľa možnosti ak je zviera mladšie ako 3 mesiace, ako sú psy, mačky alebo fretky, sa môžu uplatňovať usmernenia charakteristické pre danú krajinu. Pas svojho spoločenského zvieraťa však budete potrebovať aj vtedy, ak sa ako občan EÚ vraciate domov z krajín, ktoré sa nenachádzajú na území EÚ. V závislosti od vašej dovolenkovej destinácie je možné, že predtým, ako sa vydáte na dovolenku, sa vaše zviera bude musieť okrem očkovania proti besnote podrobiť aj ďalším testom.

Viac informácií o tejto problematike nájdete na stránke Vaša Európa – cestovanie.