Najkrajšie pláže v Chorvátsku a v Čiernej Hore

Dovolenku pri mori zvyčajne vyberáme podľa niekoľkých kritérií a jedným z nich sú bezpochyby pláže. Jednému vyhovujú pláže piesočnaté, druhému kamienkové či štrkovité, iní zase dávajú prednosť malým, romantickým plážam medzi skalami.

Ako v Chorvátsku, tak v Čiernej Hore je k dispozícii celý rad pláží s najrôznejším povrchom. Vzhľadom k veľkosti oboch krajín ich však podstatne viac nájdete v severnejšie položenom Chorvátsku. Ak ste ale zástancami skôr piesočnatých pláží, potom sa výber pobytových miest v Chorvátsku veľmi zužuje. Kým Chorvátsko môže piesčité pláže ponúknuť prevažne na ostrovoch (napr. Pag, Rab a Korčula), na pevnine sa vyskytujú veľmi zriedka, potom Čierna Hora ponúka krásne piesočnaté pláže na pevnine aj v tých najobľúbenejších letoviskách.

Známe piesčité pláže v Chorvátsku

Medzi najznámejšie piesčité pláže na pobreží Chorvátska patrí piesková pláž v Omiši a susednom Duče, ktorá vznikla postupným naplavováním piesku z rieky Cetiny. Ďalšie piesočnatú pláž nájdete na polostrove Pelješac v letovisku Orebič, kde sa nachádza dlhá piesočnatá, miestami piesočnato-kamienková, pláž Trstenica. Pokiaľ hľadáte podľa kritéria piesčitých pláží na pevnine, potom prichádza do úvahy predovšetkým dovolenka v  Chorvátsku  v zmienených letoviskách Omiš, Duče a Orebič.

Na chorvátskych ostrovoch medzi najznámejšie patria predovšetkým čisté pláže a Planjka na ostrove Pag, Rajska plaža na ostrove Rab s veľmi pozvoľným vstupom do mora, ktorá je ideálna pre rodiny s malými deťmi a neplavcov a taktiež pláž Lumbarda na ostrove Korčula.

Kde v Čiernej Hore sa môžete tešiť na piesčité pláže

Na svoju rozlohu ponúka Čierna Hora úctyhodný počet piesčitých pláží alebo pláží, ktoré dokážu uspokojiť takmer každého. Medzi také pláže patria napr. pláž Jaz neďaleko letoviska Budva. Pláž na svojom východnom okraji začína tým najjemnejším pieskom a postupne prechádza v hrubší piesok, menšie okruhliaky, väčšie okruhliaky a skaly, za ktorými je tu k dispozícii aj naturistická pláž. Podobný ráz má aj Slovanská pláž v Budve. Na tunajšej dlhej pláži si na svoje prídu ako zástancovia piesočnatých pláží, tak milovníci okruhliakov. Neďaleko starého mesta sa navyše nachádzajú piesčité pláže Mogren I a Mogren II, ktoré sa tešia veľkej obľube.

Pláž pokrytú hrubším pieskom nájdete tiež v letoviskách Bečiči, Sutomore a Čanj. Na ten najjemnejší piesok narazíte na pláži Plavi Horizont a potom predovšetkým v letovisku Ulcinj, kde sa nachádza 600 m dlhá Mestská pláž a najmä 13 km dlhá piesková pláž (Velika plaža) ťahajúca sa až k hraniciam s Albánskom, pokrytá tmavým, zamatovo jemným pieskom. Na samotnom konci pláže sa nachádza ostrovček Ada Bojana, ktorý je hotovým rajom pre naturistov. Vyraziť si k ostrovčeku Ada Bojana môžeme odporučiť naozaj všetkým, pretože na brehoch riečky, ktorá ostrov obteká, sa nachádza rad vynikajúcich rybích reštaurácií, kde si môžete pochutnať na mnohých rybích špecialitách za ceny nižšie ako v iných častiach Čiernej Hory.

Dovolenka Čierna Hora tak ponúka veľmi pestrú ponuku piesočnatých pláží. Svoje letovisko si tu však vyberú aj milovníci okruhliakov.

Pláže pokryté okruhliakmi

Štrkových pláží je po celom pobreží Jadranu kopa. Predovšetkým celé chorvátske pobrežie je doslova posiate plážami s drobnými okruhliakmi alebo štrkom. Najmä všetky známe letoviská na Makarskej riviére disponujú týmto typom pláží. Menovať môžeme napr. Tučepi, Podgora, Bašku Vodu, Drvenik či Gradac. Tieto letoviska ponúka tiež pomerne pestrý výber ubytovacích kapacít, ktorá pojmú tisíce turistov. Ak si chcete užiť štrkových pláží a zároveň hľadáte rušnejšie letovisko, môžeme Vám odporučiť predovšetkým apartmány Baška Voda, ktoré patria k najznámejším v Chorvátsku vôbec.

Najobľúbenejšou kamienkovou plážou v Chorvátsku je pláž Zlatni Rat na Bole na ostrove Brač.

V Čiernej Hore nájdete okruhliakové pláže v celej Boke Kotorskej, na už spomínanej pláži Jaz a Slovanské pláži v Budve, ďalej na pláži Kamenovo, v Petrovac na Moru, Baru a štrkovo-piesočnatá pláž je tiež v letovisku Dobra Voda.

Romantické pláže

Medzi letoviskami, či už v Chorvátsku alebo Čiernej Hore, je rad krásnych malých romantických pláží, piesočnatých, kamienkových aj skalnatých, na ktorých nájdete súkromie a budete ich mať takpovediac sami pre seba.

Vyberte si letovisko podľa svojich predstáv a užite si dovolenku na Jadrane plnými dúškami!

Obľúbené letoviská v Chorvátsku

Zastancom pobytov na Istrii či oblasti Kvarneru iste vyhovuje predovšetkým malá vzdialenosť zo Slovenska, kedy pri mori dokážu byť za približne 8-10  hodín jazdy z Bratislavy či Košíc. Južnejšie položené letoviska majú naopak výhodu teplejšieho podnebia a predovšetkým trvalejšieho počasie počas letných mesiacov.
Výhodu pomerne blízkeho dojazdu má tiež Severná Dalmácia, napr. mesto Zadar. Historický Zadar si môžete prezrieť na nasledujúcich dvoch fotografiách.

Dovolenka v Zadare je tak veľmi obľúbenou alternatívou, kedy poteší primeraná vzdialenosť a zároveň tiež stabilnejšie počasie oproti severnejšie položeným častiam Chorvátska – Istrii a Kvarneri. Ak idete na dovolenku vlastnou dopravou, odporúčame ubytovanie v okrajových častiach mesta alebo menších letoviskách, ktoré na Zadar priamo nadväzujú, napr. Bibinje. Z tohto letoviska sa autom za pár minút jazdy dostanete priamo k starému mestu Zadaru.

Omišská a Makarská riviéra
Stálicami v ponukách cestovných kancelárií sú potom letoviská Omišskej a Makarskej riviéry. Máloktorej cestovnej kancelárii chýbajú v ponuke pobyty v Chorvátsku obľúbených letoviská akými sú Omiš, Baška Voda, Makarska, Tučepi, Podgora, Brela, Drvenik či Gradac. Tieto viac či menej rušné letoviská sú naozajstným skvostom tejto oblasti a dovolenku tu si iste ako sa patrí užijete. Či už idete za zábavou či slnením sa na pláži, všetkého je tu dostatok.

Kam na dovolenku v Južnej Dalmácii
V Južnej Dalmácii je rad krásnych letovísk a miest, ktorým jasne dominuje historický Dubrovník. Pre strávenie príjemnej dovolenky je však úplne jedinečný polostrov Pelješac, kde nájdete množstvo menších, pokojnejších aj rušnejších letovísk. Veľmi obľúbeným letoviskom je napr. Orebič a letoviská v jeho okolí. Orebič je rušnejším letoviskom s pestrou ponukou ubytovania, reštaurácií i zábavy, v ktorom okrem iného poteší aj piesočnato-kamienková pláž, ktorých je v Chorvátsku pomenej. Ubytovanie v Orebiči je v tejto časti Chorvátska veľmi vyhľadávaným a teší sa veľkej popularite.

Zaujímavé články nájdete aj na stránke http://pobyty-pri-mori.blogspot.cz/

Riviéra Omiš

 Omiš je malé prístavné mesto v Strednej Dalmácii s počtom obyvateľov 15 800, sa nachádza na Jadranskej magistrále, 28 km južne od Splitu. Leží na ústi rieky Cetiny, ktorá prekvapivo prekopala steny horských skál a vytvorila pôsobivý kaňon. 

Dovolenka v Chorvátsku – Omišská riviéra vďačí za svoju minulú, súčasnú aj budúcu slávu rieke Cetina. Mesto sa tiahne pozdĺž pobrežia od Jesenice na severe do Pisala na juhu.  Jedinú prírodnú bariéru medzi pobrežím a pevninou tvorí Mosorský masív. Stredomorská vegetácia, na ktorú prospešne vplýva klíma prostredia, spolu s vidieckou architektúrou malých miest vytvára idylický obrázok.

Charakteristickým prvkom apartmány Omiš sú piesočnaté pláže, bohaté trhy, kamenné domy postavené v pevnosti na kopci.

Omiš, ako hlavné mesto Omišskej riviéry, ponúka svojim návštevníkom mnoho športových a rekreačných zariadení, futbal a basketbal ihrisko, tenisové kurty a plážový volejbal. K dispozícii sú horolezecké chodníky na útesoch kaňonu Cetiny,. Pre rekreačných nadšencov vodných športov sa pravidelne organizuje plavecký maratón.

Vzhľadom k tomu, že Omiš sa nachádza medzi Splitom a Makarskou, stal sa populárnym turistickým cieľom. Môžete si vybrať z bohatej ponuky výletov, ktoré sa organizujú aj na okolité ostrovy.
V minulosti bol bezpečný úkryt pre rybárov a dnes je turistickým klenotom. Útesy boli ideálnym miestom pre výstavbu mnohých opevnení, ktoré chránili Omiš, dokonca ho obišli aj turecké invázie.


Destinácia Omiš je  ideálna pre pokojnú rodinnú dovolenku v krásnom prostredí. Odporúčame dovolenka Mimice!!!Tí, ktorí majú radi aktívnu dovolenku, si môžu vyskúšať vodné športy, rafting alebo splav rieky Cetiny a tí, ktorí majú radi zábavu a relaxáciu, môžu v Omiši- ubytovanie Minice- počúvať hudobné skupiny, večerať vo výborných reštauráciách, prechádzať sa a užívať si nádhernú stredomorskú atmosféru a architektúru.

Promajna ako ju nepoznáte…

Populárne a obľúbené letovisko Chorvátska – Promajna leží  len 4 km južne od letoviska plného života Baška Voda, južne od Splitu, v západnej časti Makarskej riviéry na úpätí velebného pohoria Biokova. Rozprestiera se medzi letoviskami Baška Voda a Tučepi.
Turistická kapacita Promajny – ubytovanie Promajna činí okolo 1000 lôžok v súkromných izbách a apartmánoch. V Promajne sa nachádza niekoľko reštaurácií, pizzerií, bistier a café barov, sú tu aj obchody, pošta, tržnica s ovocím a zeleninou, zmenáreň. Skrátka všetko, čo tvorí nezabudnuteľnú dovolenku v Chorvátsku. Z roka na rok sa dostáva do povedomia turistov a radí sa k najobľúbenejším dovolenkovým cieľom mnohých turistov, ktorý sa rozhodnú navštíviť Jadran.
 Promajna je zdobená prekrásnym pohorím Biokovo zo severu, kam sa môžete vybrať po označených trasách peši alebo na bicykli.
Počas dovolenky v Promajne sa zabavíte  od rána do večera.  Ubytovanie Chorvátsko – Promajna zaručuje program pre celú rodinu, od spoločenských hier a šantenie pre deti po športové turnaje, diskotéky alebo tanečné večery pre dospelých. Každý týždeň potom pripravujeme rybársky večer, takže ak holdujete grilovaným rybám a ďalším rybím pochúťkam, určite si prídete na svoje.
Neoddeliteľnou súčasťou dovolenky v Chorvátsku sú prekrásne pláže. V Promajne nájdete dlhú pláž s drobnými kamienkami, ktorá je lemovaná borovicami so všetkým potrebným vybavením. Na pláži si môžete prenajať vodný bicykel, loďku, kajak a pre náročnejších je tu jazda na banáne alebo padáku.
Priezračné prehriate more, čistý vzduch a udržiavané okolie, ubytovanie penzióny Promajna, nezabudnuteľná dovolenka Promajna… to všetko  a ešte viac Vám Promajna ponúka. 

Dovolenka v Chorvátsku – Omišská riviéra

 Ubytovanie v Chorvátsku – Omiš si obľúbilo neskutočné množstvo turistov, ktorí sa pravidelne vracajú do tejto oblasti. Omiš a zároveň celá Omišská riviéra je jednou  z najkrajších prímorských oblastí na svete. A prečo je to tak? Predovšetkým priezračne čistá  voda a krásna príroda, veľmi členité pobrežie – ktorým je Chorvátsko vychýrené, množstvo zátok, ostrovov a ostrovčekov …  Omiš, ako hlavné mesto Omišskej riviéry, ponúka svojim návštevníkom mnoho športových a rekreačných zariadení, futbal a basketbal ihrisko, tenisové kurty a plážový volejbal. K dispozícii sú horolezecké chodníky na útesoch kaňonu Cetiny,. Pre rekreačných nadšencov vodných športov sa pravidelne organizuje plavecký maratón.

Vzhľadom k tomu, že Omiš sa nachádza medzi Splitom a Makarskou, stal sa populárnym turistickým cieľom. Môžete si vybrať z bohatej ponuky výletov, ktoré sa organizujú aj na okolité ostrovy.
V minulosti bol bezpečný úkryt pre rybárov a dnes je turistickým klenotom. Útesy boli ideálnym miestom pre výstavbu mnohých opevnení, ktoré chránili Omiš, dokonca ho obišli aj turecké invázie.
Destinácia Omiš je  ideálna pre pokojnú rodinnú dovolenku v krásnom prostredí. Tí, ktorí majú radi aktívnu dovolenku, si môžu vyskúšať vodné športy, rafting alebo splav rieky Cetiny a tí, ktorí majú radi zábavu a relaxáciu, môžu v Omiši počúvať hudobné skupiny, večerať vo výborných reštauráciách, prechádzať sa a užívať si nádhernú stredomorskú atmosféru a architektúru.

Omišská riviéra ponúka bezkonkurenčné apartmány v Chorvátsku s vynikajúcimi službami.

Súvisiace články:

Pirátske mesto Omiš

Riviéra Omiš

MIMICE – malý raj na Omišskej riviére…

Dovolenka v Chorvátsku je stále obľúbenejšou letnou dovolenkou…


Chorvátska Ibiza – ostrov Pag!

Ostrov Pag leží v strednej časti Chorvátska, s pevninou ho spája most „Paški most“. Pag je tretí najdlhší a piaty najväčší ostrov v Chorvátsku.

Najväčším mestom je správne centrum rovnomenného názvu, Pag, ktoré lemuje 25 km piesočnatých pláži, je administratívnym, turistickým a kultúrnym centrom ostrova. Na rozsiahlej mestskej pláži sa nachádza liečivé bahno. Historické mesto Pag Vás očarí svojimi romantickými uličkami, množstvom kaviarní a reštaurácii, ktoré ponúkajú miestne špeciality.  Turistom sú k dispozícii aj tenisové kurty, potápačské centrum, požičovňa lodí, futbalové ihrisko, ihrisko na plážový volejbal. Prvoradý je chov oviec, ktorého mlieko má špecifickú chuť vďaka veľkému podielu tymiánu, rozmarínu či šalvie v prírode. Pestovanie hrozna, zeleniny, ovocia či olív je sústredené hlavne v údoliach, ktoré sú chránene od prúdov chladného vetra. Hoci je  turistický ruch prioritnou hospodárskou činnosťou, miestny obyvatelia sa zaoberajú aj rybolovom a výrobou soli. Výroba čipiek má na ostrove svoju dlhodobú tradíciu, vďaka ktorej je Pag jedinečný. Ostrov Pag = dovolenka v Chorvátsku!

Ostrov Pag je v posledných rokoch označovaný ako Chorvátska Ibiza, konkrétne ide o zátoku Zrče, v ktorej sú sústredené tri obrovské kluby: Papaya, Aquarius a Kalypso.  Každý z nich má svoju špecifickú ponuku, kluby sú vybavené bazénmi – určite sa nebudete nudiť! Otváracia doba od 10:00 – 05:00 ráno s kapacitou 1 000 návštevníkov. Každodenná zábava, after párty, hudobné festivaly, zraz najlepších DJ z celého sveta ako  napr. Paul Van Dyk, Gareth Emery, Sven Vathi, Tiesto, Chemical brothers, TBA a ďalšie sa  o Vašu  zábavu postarajú. Vstupné do klubov: Kalypso – zadarmo, Papaya – vstup sa platí iba počas festivalov (týždenná vstupenka  cca 200 Hrk), Aquarius – tu platia iba muži a to cca 100 Hrk. Pláž Zrče sa stala podľa britského časopisu Maxmag najvyhľadávanejším miestom zábavy v Európe. Nenechajte si ujsť najväčšiu party pod holým nebom. 

Tento skalnatý ostrov v stredomorskom podnebí je súci na príjemný letnú dovolenku. 

Riviéra SPLIT

Dovolenka v Chorvátsku – Split je hlavným urbanistickým, kultúrnym, dopravným aj centrom Dalmácie, z ktorého vedú cesty po pevnine aj po mori do početných letovísk celého regiónu. Je starý vyše 1700 rokov a je zaradený na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Prvým občanom Splitu bol cisár Dioklecián, ktorý tu dal vybudovať známy  Diokleciánov palác, ktorý je dodnes dominantou mesta. Split žije svojím pomalým tempom, na ktoré sa dobré zvyká. Na každom kroku nájdem množstvo kultúrno-historických pamiatok: “Željezna brána” (najstarší brána v meste), “Zlatna vrata” (cez túto bránu prešiel cisár Dioklecián 1. júna, 305), “Srebrna brána” (menej zdobená, história brány bola korunovaná, keď tadiaľ prešiel pápež Wojtyla vo svojom papamobile), “Mjedena brány” (úplne odlišná od ostatných troch brán, zaisťovala únikovú cestu v prípade napadnutia paláca), katedrála sv. Duje (sv. Duje je patrónom mesta Split a jeho ochrancom, katedrála sa nachádza v najstaršej budove v Európe – Diokleciánovho mauzóleum), hlavný súd tzv. persitil (určený pre vystúpenia Diokleciána, kde sa mu ľudia klaňali a bozkávali lem jeho plášťa), pivnice (najzachovalejšie starobylý komplex určený pre zvyšovanie úrovne cisárovho bývanie), benediktínsky kláštor sv. Eufémie (prvý pre-románsky kostkol postavený pozdĺž múrov paláca v 11. storočí), kaplnka sv. Martina nad Zlatnymi vrátami  a mnoho ďalších kultúrnych pamiatok.

V Splite je množstvo prekrásnych pláží, z ktorých najznámejšie sú Bačvice (piesočná), Žnjan (kamienková/štrkovitá), Kaštelet (kamienková/štrkovitá), Kašjuni (kamienková/štrkovitá), Bene (štrkovitá a skalnatá), Trstenik (kamienková/štrkovitá ), Firule (piesočná) a Ovčice (kamienková/štrkovitá).

Malebné mesto Split je čoraz viac populárnejšou turistickou destináciou – má, hlavne počas letných mesiacov, bohatú kultúrnu ponuku. Z námestia, stanice a ďalších miest sa stane veľké javisko pod šírym nebom. Labužníci sa môžu tešiť na množstvo kvalitných reštaurácií.

Split ponúka svojím návštevníkom mnoho zaujímavého, pričom jednou z atrakcií je tzv. zeleninový trh. Je to srdce mesta, prekypujúce rozmanitosťou vôní, chutí, farieb a druhov. Pre tých, ktorí si chcú potykať s dušou tohto mesta je jeho zeleninový trh určite miestom, ktoré treba navštíviť.

Filmové festivaly v Pule a Motovune

V Chorvátsku sa každý rok koná niekoľko filmových festivalov a na Istrii sa medzi rímskymi pamiatkami na pobreží v Pule a v malebnom stredovekom mestečku Motovun na vyvýšenom mieste odohrávajú hneď dva. Pulský festival je najväčší v celom Chorvátsku (a tiež najstarší) a Motovune ponúka súdobý prídavok do festivalového kalendára. Počas oboch júlových festivalov, ktoré hravo zahanbia každý multiplex, môžete zhliadnuť medzinárodné i chorvátske filmové projekty. Sledovanie jednotlivých filmov v priebehu festivalu Vám určite spríjemnia chorvátske delikatesy.

Pula
Pulský filmový festival bol založený roku 1953 a ide o jeden z najstarších filmových festivalov na svete. V bývalej Juhoslávii išlo o najvýznamnejšiu filmársku udalosť a doteraz ide o významnú národnú  i medzinárodnú akciu. Filmy sa premietajú na niekoľkých miestach po celom meste (vstup na túto akciu je zadarmo), vrátane pevnosti na kopci, a predovšetkým v samotnom amfiteátri (tu sa platí malý poplatok). V prípade dažďa sa vonkajšie premietanie presúva do Národného divadla. Po projekcii zamierte dole na hlavné námestie (staré rímske fórum), ktoré preteká pouličnými kaviarňami a reštauráciami. Festival priťahuje obrovské zástupy ľudí, vrátane zvyšujúceho sa počtu medzinárodných celebrít. V minulosti sem zavítali napríklad hviezdy ako Orson Welles, Sophia Lorenová, John Malkovich, Ben Kingsley a Ralph Fiennes.

Motovun
Motovunský filmový festival vznikol v roku 1999 ako odpoveď na uzatváranie mnohých malých kinosál po celom Chorvátsku a rýchlo si vybudoval kultové postavenie. Festival ponúka malé, nízkorozpočtové filmy i celosvetové snímky. Niektoré premietania sa odohrávajú na hlavnom námestí tohto malého a inak značne ospalého náhorného mestečka. Ďalšie projekcie sa v dostatočnom množstve konajú v obnovenej kinosále, ktorá bola predtým uzavreté.

Oba festivaly sa konajú v júli a trvajú dva týždne (Pula) a päť dní (Motovun); vstupenky je možné zakúpiť si dopredu na internete a taktiež priamo na pokladni. Plánujte dopredu a vstupenky si rezervujte včas.

Najkrajšie a najlepšie pláže v Chorvátsku

V Chorvátsku sa nachádza azda najviac pláži ohodnotených modrou vlajkou. Ide o medzinárodné ocenenie za kvalitu, čistotu mora a pláží. Prinášame vám prehľad tých najlepších pláži v Chorvátsku:

 • Zaton: nachádza sa 13 km na západ od mesta Zadar. Piesočnatá pláž ponúka široké možnosti pre šport ako je tenis, picigin, volejbal, mini golf a pingpong. Pláž je upravená a prispôsobená pre invalidov. Pre rodiny s deťmi ponuka množstvo  zábavných parkov, toboganov a reštaurácii.

Pláž Makarská

 • Biograd: pláž Crvena luka je od mesta Biograd na Moru vzdialená iba 3 km. Piesočnatá časť je dlhá 150 m, je situovaná v najhlbšej časti ukrytého zálivu. Severná časť pláže je rezervovaná pre nudistov. Pláž je ideálna pre všetkých dobrodruhov, ktorý uprednostňujú šport a zábavu, ale aj romantické duše, ktoré si chcú vychutnávať neopísateľné krištáľovo čisté more.
 • Novalja: Zrće je najkrajšia pláž v Novalji a na ostrove  Pag vôbec, známa je po celom svete pre svoju letnú zábavu a party, ktoré sa na nej každoročne konajú.
 • Murter: Slanica vás priláka prekrásnymi piesočnatými plážami. Keďže sa považuje za jednu z najkrajších pláží v Chorvátsku, je tu veľký počet plavcov. Kvôli plytkému krištáľovo čistom moru je obľúbeným miestom hráčov piciginu. Na betónovej časti brehu je množstvo kaviarní, barov a zábavných detských atrakcií, a preto toto miesto radi navštevujú mladí a rodiny s deťmi. V bezprostrednej blízkosti je kemp, v ktorom si môžete prenajať člny, skútre a bicykle, a neďaleko je aj nudistická pláž.
 • Bibinje: zálivy a krásne veľké pláže patria medzi najatraktívnejšie časti Bibinje.
 • Makarska: mesto známe okruhliakovými plážami.
 • Bol: okruhliaková pláž Zlatni rat je pomerne špecifickou plážou. Vyčnieva z pobrežia 600 metrov do otvoreného mora a svojim tvarom pripomína roh. Jej tvar je závislý na morských prúdoch, ktorými je pravidelne ovplyvňovaná. Jeden deň špička pláže môže byť zahnutá doľava, druhý doprava. Vzhľadom k svojej atraktivite je pláž hojne navštevovaná, je potrebné počítať s tým, že pláž je väčšinu dňa plná a súkromie na nej budete hľadať veľmi ťažko.

 • Split: Bacvice pláž je kultovým ihriskom pre hru picigin a Majstrovstvá sveta v picigine sa každoročne konajú práve na tejto pláži.
 • Hvar: Pakleni – to je niekoľko ostrovov  v jasnom azúrovom mori, niekoľko pláží a mnoho skrytých zátok, ktoré poskytujú dostatočné súkromie.
 • Dubrovník: vždy teplé a čisté more, s výhľadom na hradby, otvorené more a ostrov Lokrum láka ľudí z celého sveta na pláž v Banje
 • Medulin: piesočnatá pláž Bijeca je najznámejšia pláž v Mduline, rozprestierajúca 1 km pozdĺž pobrežia, je piesočnatá pláž Bijeca. Je obklopená mnohými stromami, z ktorých chládku sa najviac tešia tí starší. Pre mierny vstup do mora ju rady navštevujú rodiny s deťmi. Ponúka sa tu aquagan, obľúbená zábava detí, ale aj mladých, ktorí tu prichádzajú hrať picigin. Je obkolesená krásnymi ostrovčekmi, a pohľad si môžete vychutnať z niektorého z barov alebo reštaurácií, ktoré sa tu nachádzajú.
 • Rabac: je známy kvôli krásnemu čistému moru a bielym kamienkovým plážam.
 • Poreč: jeho symbolom sú čisté pláže, zálivy a početné ostrovy, rovnako ako mnoho športových zariadení.
 • Umag: ponúka krásnu dynamickú rodinnú alebo aktívnu športovú dovolenku.
 • Vrsar: najlepšie pláže sú: Vrsar, Valkanela, Koversada.
 • Baška: ponúka jedinečné kamienkové pláže
 • Rab: Rajska plaža, dlhá 1,5 km sa nachádza 14 km od mesta Rab. Výrazne plytké more a skúsení záchranári, nachádzajúci sa na pláži od 9 do 18 hodiny, urobili z nej dokonalú destináciu pre neplavcov a rodiny s deťmi. Táto krásna piesočnatá pláž ponúka aj sprchy, bary, reštaurácie, rôzne športové terény, cyklotrasy a veľké množstvo vodných športov.
 • Lošinj: pláž Vespera sa nachádza v Sunny Bay v harmónii s lesom
 • Mošćenica: dve krásne pláže sú hlavným dôvodom prečo sa sem turisti vracajú každý rok
 • Crikvenica: jej pobrežie ponúka 8 km piesočnatých a kamienkových pláží. Jednou z najznámejších pláží Crikvenickej riviéry je pláž Crni molo poskytuje rôzne športové aktivity – aerobik, plážový volejbal, minigolf, tobogany, vodné lyžovanie… Pre klientov je tu možnosť prenajať si slnečníky a ležadlá. Po kúpaní v mori sa môžete osviežiť pod jednou z mnohých spŕch. Vďaka reštauráciám, kaviarňam a hotelom, ktoré sa tu nachádzajú, sa mesto stalo obľúbenou destináciou mladých, ale aj rodín s deťmi.

Makarská Riviéra

Kto by nepoznal chorvátske malebné mesto Makarská ležiace na najznámejšej riviére v Chorvátsku? Makarská riviéradovolenka v Chorvátsku, patrí medzi najobľúbenejšie letoviská na chorvátskom pobreží. Cestovný ruch sa v meste Makarska začal rozvíjať začiatkom 20-tého storočia, kedy sem prišli prvý turisti. Do tej doby Makarská figurovala ako prístavné mesto. Je viac než pravdepodobné, že Makarsku navštívili aj predtým zvedavý dobrodruhovia, prieskumníci, či náhodný hostia. Od skorých 60-tych rokoch miestna ekonomika začala viac a viac rásť na základoch vzrastajúceho cestovného ruchu.  Od tých čias je počet turistov – návštevníkoch a moderných ubytovacích zariadení čo raz vyšší. Každým rokom navštívi toto prístavné mesto nespočetné množstvo turistov. Každí si tu príde na svoje a z dovolenky bude odchádzať nad mieru spokojní.

Hlavnými charakteristikami Makarskej ekonomiky sú cestovný ruch, prímorská kuchyňa, rôzne ručné práce a obchod. Makarská riviéra získala množstvo ocenení cestovného ruchu. Makarska je centrom nočného života nielen v strednej Dalmácii, ale aj mimo nej.  V Makarskej nájdete mnoho nočných klubov, plážových barov, ktoré sa tešia veľkej obľúbenosti hlavne medzi mladými počas letných mesiacov. Vďaka širokej škále hudby, každý môže nájsť niečo pre seba. Výborné miesto pre ubytovanie v Chorvátsku hlavne pre turistov, ktorí obľubujú nočný život a pártyMedzi tie najznámejšie patria: Club Deep, Petar Pan, Grotta, Dalmacija. Počas leta, všetky nočné kluby pozývajú mnoho slávnych zahraničných DJ´s, chorvátske spevácke hviezdy a kapely. Open-air kaviarne sa nachádzajú priamo na promenáde pozdĺž mora, čo vyvoláva dojem, že celé mesto Makarska je  jedna veľká party. Určite sa oplatí navštíviť Buba Bar Makarska.

Okrem nočného života má Makarská bohaté  historické a kultúrne dedičstvo Architektúra starého mesta bola tvorená po dlhú dobu. Úzke uličky a domy s oknami, ktoré sa  prakticky dotýkajú navzájom, sú výsledkom pokusov plne využiť priestor vo vnútri obranných múrov.

V centre mesta, je na námestí postavený pamätník, pomenovaný po Andrije Kacic Miošić. Je to miesto, kde prebiehajú rôzne zábavy a oslavy. Na severnej strane námestia stojí katedrála svätého Marka postavená v roku 1766, kedy Nikola Bijanković bol biskup. Práve on bol  zodpovedný za modernizáciu časti mesta.  Za kostolom je stará škola postavená na konci 19. storočia, s prvkami klasicizmu a neo – renesančnými  prvky. Na námestí nájdeme aj benátsku fontánu, jej pôvod sa datuje od roku 1775, zásobovala mesto s čerstvou pitnou vodou. Vo františkánskom kláštore založenom v roku 1502 je uložená bohatá knižnica a archív viac ako 50 000 kníh a časopisov, nájdeme v ňom aj zbierku obrazov, sôch a starožitných kláštorných predmetov.

Botanická záhrada sa nachádza nad Kotišina. Má viac než 1200 rastlín, medzi ktorými je mnoho druhov z úzkeho  a širokého priestoru okolo Makarskej.

Pre ďalšie zaujímavé informácie o Makarskej riviére kliknite na stránku www.recenze-chorvatsko.cz, kde nájdete obohacujúci článok Makarská Riviéra.