Aké počasie je v Chorvátsku a v Čiernej Hore?

Počasie v Chorvátsku

Chorvátsko sa nachádza v juhovýchodnej Európe, je situované na východ od Jadranského mora, má meniacu sa klímu, ktorá je rajom nielen pre vyznávačov letnej dovolenky, plavcov, námorníkov,  ale taktiež aj pre lyžiarov. Stáva sa čoraz viac populárnejšou turistickou destináciou, ktorá ponúka kvalitné ubytovanie. Drvenik, Split, Biograd na Moru, Zadar, Pula, Opatija, Vodice, Šibenik, Novi Vinodolski, Makarská…. ponúkajú svojím návštevníkom mnoho aktivít pre strávenie príjemnej dovolenky. Pred tým, než sa vydáte na návštevu Jadranu, je dobré spoznať aké počasie a klíma panuje v oblasti, do ktorej sa chystáte vydať. Správanie počasia v Chorvátsku sa líši a to vďaka svojej rozmanitej geografii, ktorá je bohatou zmesou hôr a riek. Geograficky sa rozdeľuje na:

  • nížiny región medzi riekami Sava a Drava,
  • Dinarské Alpy alebo Karstké hory,
  • Jadran, pobrežie, ktoré sa rozprestiera od Istrie až po Dalmáciu.

Meteorológovia rozdeľujú Chorvátsko do regiónov s kontinentálnou a stredomorskou klímou. Stredomorské podnebie je typické pre región od Istrie po Dalmáciu. Oblasti smerom na sever sú výrazne chladnejšie ako na juhu. Tým pádom je Dalmácia teplejšia ako Istria. Teploty v Dalmácii sa pohybujú medzi 24 °C až 26 °C v lete (Istria je o niekoľko stupňov chladnejšia 22 °C). Pri plánovaní svojej dovolenky zoberte na vedomie, že leto je najsuchším obdobím a zima najdaždivejším. Ostrovy, ktoré sú ďalej vzdialená od pevniny sú suchšie. Na ostrove Vis priemerne za rok spadne 557 mm zrážok, naopak na ostrove Brač, ktorý sa nachádza blízko pobrežia priemerne 952 mm zrážok ročne a práve tento ostrov ponúka najžiadanejšie ubytovanie. Omiš – mesto pirátov, z ktorého je malebný pohľad na celý ostrov spadá do stredomorskej klímy a dovolenka v ňom vás určite nesklame. Hvar je najslnečnejším ostrovom na pobreží a tesne za ním nasleduje Dubrovnik. Pre stredomorské pobrežie sú charakteristické pobrežné vetry Jugo, Bura a Maestral.  Vietor Jugo, ktorý fúka na pevninu od pobrežia na jeseň prináša vlhký vzduch. Bura vanie z pevniny, prináša suchší vzduch v zime a vietor Maestral vanie od mora je počas leta v popoludňajších hodinách najaktívnejší.
Kontinentálne podnebie je charakteristické pre región Záhrebu a Slavónie. Dinarské hory oddeľujú pobrežie, takže zimy sú extrémne chladné. Hory neďaleko Záhrebu sú chladnejšie s väčším množstvom zrážok. Teploty sa pohybujú v rozmedzí -2 °C a -4 °C, sneh je bežný vo vyšších polohách. Počas leta sa teploty v Záhrebe, Slavónii a Dinároch pohybujú medzi 10 °C až 18 °C.

Počasie v Čiernej Hore

je veľmi podobné tomu v Chorvátsku. V Čiernej Hore je možné 10 km od pobrežia dosiahnuť nadmorskú výšku 1700 m nad m, takže divoké klimatické rozdiely je potrebné očakávať. Podobne ako väčšina oblastí Stredomoria má pobrežie Čiernej Hory teplé letá a mierne zimy. Najteplejšie mesiace sú júl a august, kedy sa teplota pohybuje od 19 ° C do 29 °C. V oblastiach hôr sú teploty výrazne nižšie, s výnimkou planiny v okolí Podgorice, kde počas leta je naozaj príjemné teplé počasie. Januárové teploty sa pohybujú v rozmedzí od -7 °C do 2 °C, pričom aj v auguste, najteplejšom mesiaci, priemerná minimálna teplota je okolo 9 °C, aj keď je maximálna okolo 23 °C. Lyžiarska sezóna je od decembra do marca. Spektakulárne popoludňajšie búrky sú pomerne časté v lete.
Čiernohorské pobrežie je v celej svojej kráse v máji, júni a septembri, ale aj počas hlavnej letnej sezóny v júli a auguste, kedy  je síce ubytovanie a apartmány v Čiernej Hore o niečo drahšie, ale určite Čierna Hora stojí za návštevu. A len aby ste vedeli, – teplota mora v lete je 25 °C až 28 °C.

Čiernohorskom pobreží je v celej svojej kráse v máji, júni a septembri, ale vyhnúť sa v júli a auguste, kedy ubytovanie sa stáva celkom vzácne a drahé. A len aby ste vedeli, – teplota v lete mora je 25 ° C až 28 ° C.

Práva pasažierov cestujúcich na dovolenku

Už cesta do cieľa vašej vysnívanej dovolenkovej destinácie je tak rozhodujúca ako samotná dovolenka. Jeden by  neveril, koľko situácii dokáže pokaziť celú dovolenku ešte pred jej začiatkom. Možno ste to už zažili: stratená batožina, hodiny strávené čakaním na zmeškaný let, vlak, autobus…. Odpoveď na otázku ako sa takýmto situáciám vyhnúť a ani manuál ako im predísť hádam neexistuje. Nič nie je stratené, jestvujú práva, ktoré cestujúci môže využiť.

Ako sa zachovať v prípade, ak vaše letecké, vlakového, autobusového či lodného spojenia bolo zrušené alebo mešká? Európska únia ako prvá ustanovila  kompletný súbor práv cestujúcich pre všetky druhy dopravy. Vďaka právam pasažierov v EÚ by vám v prípade niekoľkohodinového meškania leteckého alebo iného spojenia mala dopravná spoločnosť, s ktorou cestujete, poskytnúť primerané odškodnenie. Ak by ste v prípade zrušenia cesty museli ostať/prenocovať v hoteli, ktorý nie je konečným cieľom vašej cestu, výdavky s touto situáciou spojené by mal uhradiť poskytovateľ dopravy. Napr. vyberiete sa autobusovou dopravou do Chorvátska a autobus sa v polovici cesty pokazí a nemôžete pokračovať ďalej v ceste, poskytovateľ dopravy by vám mal zabezpečiť prenocovanie na jeho vlastné náklady.

Je dobré si pred vycestovaním zistiť, ako si môžete na letiskách, v prístavoch alebo na vlakových staniciach v celej Európe uplatniť svoje práva.

Mám právo si nárokovať vrátenie peňazí, ak cestovná kancelária skrachovala? Smernica o balíku cestovných, dovolenkových a výletných služieb ochraňuje spotrebiteľov, ktorí cestujú na dovolenku. Táto smernica sa týka dopredu pripravených dovolenkových balíkov, ktoré spájajú aspoň dve z vymenovaných služieb: 1. doprava, 2. ubytovanie alebo 3. iné turistické služby, ako napríklad výlety (zahrnuté v cene zájazdu). Smernica zabezpečuje ochranu, ktorá sa týka: informácií v brožúrach, práva odstúpiť od zmluvy bez pokuty, zodpovednosti za služby (napríklad v prípade hotelov nezodpovedajúcich danému štandardu) a ochrany spotrebiteľa v prípade bankrotu cestovnej kancelárie alebo leteckého dopravca.

Ako postupovať ak si chcem na dovolenku zobrať svoje domáce zvieratko (mačku, psa, fretku…)? V prvom rade vaše domáce zviera musí byť  zaočkované proti besnote a zápis o absolvovaní očkovania sa uvádza v jeho pase. Podľa možnosti ak je zviera mladšie ako 3 mesiace, ako sú psy, mačky alebo fretky, sa môžu uplatňovať usmernenia charakteristické pre danú krajinu. Pas svojho spoločenského zvieraťa však budete potrebovať aj vtedy, ak sa ako občan EÚ vraciate domov z krajín, ktoré sa nenachádzajú na území EÚ. V závislosti od vašej dovolenkovej destinácie je možné, že predtým, ako sa vydáte na dovolenku, sa vaše zviera bude musieť okrem očkovania proti besnote podrobiť aj ďalším testom.

Viac informácií o tejto problematike nájdete na stránke Vaša Európa – cestovanie.

 

 

 

Riviéra Omiš

 Omiš je malé prístavné mesto v Strednej Dalmácii s počtom obyvateľov 15 800, sa nachádza na Jadranskej magistrále, 28 km južne od Splitu. Leží na ústi rieky Cetiny, ktorá prekvapivo prekopala steny horských skál a vytvorila pôsobivý kaňon. 

Dovolenka v Chorvátsku – Omišská riviéra vďačí za svoju minulú, súčasnú aj budúcu slávu rieke Cetina. Mesto sa tiahne pozdĺž pobrežia od Jesenice na severe do Pisala na juhu.  Jedinú prírodnú bariéru medzi pobrežím a pevninou tvorí Mosorský masív. Stredomorská vegetácia, na ktorú prospešne vplýva klíma prostredia, spolu s vidieckou architektúrou malých miest vytvára idylický obrázok.

Charakteristickým prvkom apartmány Omiš sú piesočnaté pláže, bohaté trhy, kamenné domy postavené v pevnosti na kopci.

Omiš, ako hlavné mesto Omišskej riviéry, ponúka svojim návštevníkom mnoho športových a rekreačných zariadení, futbal a basketbal ihrisko, tenisové kurty a plážový volejbal. K dispozícii sú horolezecké chodníky na útesoch kaňonu Cetiny,. Pre rekreačných nadšencov vodných športov sa pravidelne organizuje plavecký maratón.

Vzhľadom k tomu, že Omiš sa nachádza medzi Splitom a Makarskou, stal sa populárnym turistickým cieľom. Môžete si vybrať z bohatej ponuky výletov, ktoré sa organizujú aj na okolité ostrovy.
V minulosti bol bezpečný úkryt pre rybárov a dnes je turistickým klenotom. Útesy boli ideálnym miestom pre výstavbu mnohých opevnení, ktoré chránili Omiš, dokonca ho obišli aj turecké invázie.


Destinácia Omiš je  ideálna pre pokojnú rodinnú dovolenku v krásnom prostredí. Odporúčame dovolenka Mimice!!!Tí, ktorí majú radi aktívnu dovolenku, si môžu vyskúšať vodné športy, rafting alebo splav rieky Cetiny a tí, ktorí majú radi zábavu a relaxáciu, môžu v Omiši- ubytovanie Minice- počúvať hudobné skupiny, večerať vo výborných reštauráciách, prechádzať sa a užívať si nádhernú stredomorskú atmosféru a architektúru.

Promajna ako ju nepoznáte…

Populárne a obľúbené letovisko Chorvátska – Promajna leží  len 4 km južne od letoviska plného života Baška Voda, južne od Splitu, v západnej časti Makarskej riviéry na úpätí velebného pohoria Biokova. Rozprestiera se medzi letoviskami Baška Voda a Tučepi.
Turistická kapacita Promajny – ubytovanie Promajna činí okolo 1000 lôžok v súkromných izbách a apartmánoch. V Promajne sa nachádza niekoľko reštaurácií, pizzerií, bistier a café barov, sú tu aj obchody, pošta, tržnica s ovocím a zeleninou, zmenáreň. Skrátka všetko, čo tvorí nezabudnuteľnú dovolenku v Chorvátsku. Z roka na rok sa dostáva do povedomia turistov a radí sa k najobľúbenejším dovolenkovým cieľom mnohých turistov, ktorý sa rozhodnú navštíviť Jadran.
 Promajna je zdobená prekrásnym pohorím Biokovo zo severu, kam sa môžete vybrať po označených trasách peši alebo na bicykli.
Počas dovolenky v Promajne sa zabavíte  od rána do večera.  Ubytovanie Chorvátsko – Promajna zaručuje program pre celú rodinu, od spoločenských hier a šantenie pre deti po športové turnaje, diskotéky alebo tanečné večery pre dospelých. Každý týždeň potom pripravujeme rybársky večer, takže ak holdujete grilovaným rybám a ďalším rybím pochúťkam, určite si prídete na svoje.
Neoddeliteľnou súčasťou dovolenky v Chorvátsku sú prekrásne pláže. V Promajne nájdete dlhú pláž s drobnými kamienkami, ktorá je lemovaná borovicami so všetkým potrebným vybavením. Na pláži si môžete prenajať vodný bicykel, loďku, kajak a pre náročnejších je tu jazda na banáne alebo padáku.
Priezračné prehriate more, čistý vzduch a udržiavané okolie, ubytovanie penzióny Promajna, nezabudnuteľná dovolenka Promajna… to všetko  a ešte viac Vám Promajna ponúka. 

Dovolenka v Chorvátsku – Omišská riviéra

 Ubytovanie v Chorvátsku – Omiš si obľúbilo neskutočné množstvo turistov, ktorí sa pravidelne vracajú do tejto oblasti. Omiš a zároveň celá Omišská riviéra je jednou  z najkrajších prímorských oblastí na svete. A prečo je to tak? Predovšetkým priezračne čistá  voda a krásna príroda, veľmi členité pobrežie – ktorým je Chorvátsko vychýrené, množstvo zátok, ostrovov a ostrovčekov …  Omiš, ako hlavné mesto Omišskej riviéry, ponúka svojim návštevníkom mnoho športových a rekreačných zariadení, futbal a basketbal ihrisko, tenisové kurty a plážový volejbal. K dispozícii sú horolezecké chodníky na útesoch kaňonu Cetiny,. Pre rekreačných nadšencov vodných športov sa pravidelne organizuje plavecký maratón.

Vzhľadom k tomu, že Omiš sa nachádza medzi Splitom a Makarskou, stal sa populárnym turistickým cieľom. Môžete si vybrať z bohatej ponuky výletov, ktoré sa organizujú aj na okolité ostrovy.
V minulosti bol bezpečný úkryt pre rybárov a dnes je turistickým klenotom. Útesy boli ideálnym miestom pre výstavbu mnohých opevnení, ktoré chránili Omiš, dokonca ho obišli aj turecké invázie.
Destinácia Omiš je  ideálna pre pokojnú rodinnú dovolenku v krásnom prostredí. Tí, ktorí majú radi aktívnu dovolenku, si môžu vyskúšať vodné športy, rafting alebo splav rieky Cetiny a tí, ktorí majú radi zábavu a relaxáciu, môžu v Omiši počúvať hudobné skupiny, večerať vo výborných reštauráciách, prechádzať sa a užívať si nádhernú stredomorskú atmosféru a architektúru.

Omišská riviéra ponúka bezkonkurenčné apartmány v Chorvátsku s vynikajúcimi službami.

Súvisiace články:

Pirátske mesto Omiš

Riviéra Omiš

MIMICE – malý raj na Omišskej riviére…

Dovolenka v Chorvátsku je stále obľúbenejšou letnou dovolenkou…


Chorvátske delikatesy…

Gastronómia v Chorvátsku je v skutku rôznorodá. Azda medzi najobľúbenejšie pochúťky patria sladké jedlá. Torty a zákusky majú v Chorvátsku všemožné tvary aj veľkosť, od ľahučkej kiflice až po krémovú Jelačić kocku alebo typickou makovnjaču orahovnjaču (plnenú makom, resp. orechami), a na pobreží aj vo vnútrozemí býva veľký výber výbornej zmrzliny (sladoled).

Káva (kava) je národným nápojom k odpočinku – koniec koncov, čo lepšieho robiť vo voľnom čase, keď tu tak krásne svieti slnko a námestia stredovekých miest sa priamo pretekajú  s kaviarňami? Medzi bežné kávy patrí espreso, takmer vždy skvelé a podávané s pohárom vody, presne ako to má byť. Výraz pre espreso sa trochu líši podľa toho, kde sa v Chorvátsku počas dovolenky pri mori pohybujete. Na pobreží a na ostrovoch (so silnejšími talianskymi väzbami) sa mu zvyčajne hovorí espreso, zatiaľ čo vo zvyšku krajiny je to kava obična („bežná káva“). Káve s mliekom sa hovorí kava s mlijekom, macchiato je makiato a cappuccino je kapucínov. Podáva sa malá alebo veľká káva. Ak dávate prednosť čaji (čaj), existuje široký výber, vrátane rôznych ovocných príchutí (voćni čaj).

V Chorvátsku je k dispozícii kopa ovocných džúsov (voćni sok či len sok), napríklad čučoriedkový džús (sok od Borovnice), jablkový džús (sok od Jabuka) alebo pomarančový džús (sok od Naranco). Ak chcete minerálku, požiadajte o minerálnu vodu, buď gaziranu (perlivú), alebo negaziranu (neperlivú) .

Medzi miestnymi pivami je široko rozšírené Karlovačko (z pivovaru v Karlovaci), Ozujsko (zo záhrebského pivovaru) alebo Tomislav (tmavé pivo zo Záhrebu), a tiež menej známe, ale skvelé Velebitskom Pivo (varí sa v Gospić, za pohorím Velebit). Niektorí znalci si tiež veľmi obľúbili chuť piva z malého pivovaru Ličanka v Donja Pazarištu.
Víno je možné zakúpiť takmer vo všetkých predajniach potravín. Ďalším nápojom, na ktorý je možné na cestách po Chorvátsku naraziť, je rakija, ohnivá miestna pálenka v niekoľkých rôznych príchutiach: Loza sa robí z hrozna a podobá sa talianskej grappe, travarica sa vyrába z byliniek, šljivovica zo sliviek a medovača z medu. Jemná domáca môže byť skutočne veľmi dobrá, zatiaľ čo ostatné nápoje podobného typu bývajú pravým opakom. Za vyskúšanie určite stojí aj kruškovac (hruškový likér), Marasin (čerešňovica zo Zadaru) alebo bylinný pelinkovac. Skúšanie miestnych špecialít tvoria výraznú súčasť ciest po Chorvátsku, ale vždy je potrebné piť s mierou a nikdy neriadiť pod vplyvom alkoholu. Limit alkoholu v krvi pre vodičov je v Chorvátsku 0,5 promile.

Vianočné sviatky v Chorvátsku sú spojené s bohato prestretým stolom. Hlavnou súčasťou Štedrej večere je ryba – predovšetkým treska alebo šťuka.

 

Hrady v Severnom Chorvátsku

Po celom severnom Chorvátsku sa tiahne rad nádherných hradov (chorvátsky dvorac či kaštel). Hrady v severnom Chorvátsku pochádzajú zo 16. st. alebo vtedy prešli obnovou a fortifikáciou. V tom čase tvorila oblasť obrannú líniu pod správou chorvátskych šľachtických rodov, ktorá chránila západnú Európu pred Otomanmi.

Hrady v severnom Chorvátsku
Aj keď väčšina hradov dostala svoju dnešnú podobu v 16. či 17. st. mnoho severne ležiacich pevností sa datuje do oveľa starších období. Niekedy išlo o malé pevnosti z 13. st., inokedy potom o stavby na vyvýšeninách vytvorených v priebehu tisícov rokov ľudskej činnosti, pochádzajúce z prehistorických čias. Väčšina hradov si dochovala svoju úžitkovú podobu z 16. st., ale niektoré z nich prešli v nasledujúcich storočiach rekonštrukciou a ich bývalú podobu i sloh prekryli neoklasicistické či novogotické úpravy.  K hradom na severe Chorvátska sa viažu rody Zrínskych a Frankopanovcov, čo boli dve významné chorvátske šľachtické rodiny, z ktorých vzišlo niekoľko banu – chorvátskych vladárov – ktorí boli občas aj veľkými básnikmi. Po uzavretí Vasvárského mieru v roku 1644 Rakúsko poskytuje veľkú časť chorvátskeho a maďarského územia Otomanom, územie, o ktoré Chorváti v mene Rakúska bojovali, aby ich pred Turkami zachránili. Zrinski a Franjo Krsto Frankopan, ktorí boli prostredníctvom Petarovy stavby s Franov sestrou Katarínou tiež švagor, sa na oplátku pokúsili zosnovat vzburu proti Rakúsku, ale boli zradení a v roku 1671 vo Viedni popravení.

Mýty a legendy
Každý správny hrad musí mať svoju legendu. Maruševec vraj dostal meno podľa dievčaťa z Čiech, ktoré tu kedysi žilo, a do stien Velikiho Tabora vraj bola zamurovaná roľnícka dievčina, pretože sa zamilovala do Bánová syna. Nie všetky hrady v tejto oblasti sú verejnosti prístupné. K niektorým z nich jazdí verejná doprava, ale rozhodne nie k všetkým. Ak skutočne chcete preskúmať čo najviac z tejto oblasti za jediný deň, je lepšie si prenajať auto.

Sídlo rodu Drašković

Asi 40 km od Varaždíne a 80 km severne od Záhrebu stojí hrad Trakošćan (www.trakoscan.hr) jedno z najnavštevovanejších miest v severnom Chorvátsku. Stavba pochádza z 13. st. a v roku 1584 prešla do rúk rodiny Drašković, v ktorých zostala až do roku 1944. Či už bola podoba hradu v 16. st. akákoľvek, z dokumentov vieme, že v roku 1592 rod pristaval kruhovú vežu. Avšak na začiatku 19. st. bola do značnej miery opustená. Rod žil na inom hrade, Klenovnik. Medzi rokmi 1840 a 1862 Draškovič prestavali hrad Trakošćan na veľké vidiecke sídlo a dodali mu vybraný vzhľad novogotického zámku, ktorý si uchoval dodnes. Vnútri uvidíte zbierku erbov a brnenie, veľa dobového nábytku a portréty Juliany Drašovićové (1847-1901). K Trakošćan jazdia autobusy z Varaždíne.

Neďaleko Trakošćan, asi 10 km od Lepoglava, sa nachádza najväčší chorvátsky hrad Klenovnik. Pochádza zo začiatku 19. st. a rod Drašković tu žil až do chvíle, kedy sa presťahovali späť na Trakošćan a predajom Klenovnik financovali opravy. Hrad dnes slúži ako sanatórium a je tu rozsiahly park.

Päťboká pevnosť

Veliki Tabor (www.veliki-tabor.hr), ktorý sa týči na 333 m kopci neďaleko Miljan, pochádza z 12. st. Dostal podobu nepravidelného päťuholníka a honosí sa polkruhovými baštami z 16. st. a ďalšími prístavbami z 19. st. Veliki Tabor prešiel v minulých rokoch zásadnou rekonštrukciou, pre návštevníkov sa znova otvoril v septembri 2011.

Ďalšie zaujímavosti
Ďalší hrad, ktorý bol pôvodne postavený v 13. st., sa volá Kalnik a nachádza sa asi 25 km juhovýchodne od Varaždíne. Aj keď dnes už ide z veľkej časti o zrúcaninu, stojí na nádhernom vyvýšenom mieste na skalnatom cípe, z ktorého sa otvára ďalekosiahly výhľad na okolitú krajinu, vrátane Medvednice na juhozápade.

Hrad Bežanec (www.bezanec.hr) – asi 12 km východne od Velikiho táborov, pochádza zo 17. st., v 19. st. prešiel opravami a má oveľa viac novoklasických čŕt. V nedávnej dobe bol hrad krásne zrenovovaný a premenený na hotel.

Hrad Zrinski – v Čakovci bol postavený v 16. st. a dnes v ňom sídli Múzeum Medimurje (www.mdc.hr/cakovec), v ktorom nájdete výstavu zameranú na rod Zrínskych. Kolekcia obsahuje list, ktorý Petar Zrinski napísal svojej žene Katarina deň pred svojou popravou za zradu.

Hrad Festetic – 3 km od Čakovci v dedine Pribislavec – dnes tu sídli miestna škola.

Medzi ďalšie hrady a opevnené sídla v regióne patrí hrad Miljana (západne od Velikiho táborov), Maruševec (západne od Varaždíne), Lovrečina (južne od Križevci) a samozrejme majestátne Stari Grad vo Varaždíne – nachádza sa na severnej strane centra. Všetky mohutné biele steny a bašty doteraz stoja, ale z priekop a obranných valov sa stali luxusné záhrady. Komplex sa dočkal rekonštrukcie, je dobre udržiavaný a od roku 1925 v ňom sídli Mestské múzeum.

Chorvátska Ibiza – ostrov Pag!

Ostrov Pag leží v strednej časti Chorvátska, s pevninou ho spája most „Paški most“. Pag je tretí najdlhší a piaty najväčší ostrov v Chorvátsku.

Najväčším mestom je správne centrum rovnomenného názvu, Pag, ktoré lemuje 25 km piesočnatých pláži, je administratívnym, turistickým a kultúrnym centrom ostrova. Na rozsiahlej mestskej pláži sa nachádza liečivé bahno. Historické mesto Pag Vás očarí svojimi romantickými uličkami, množstvom kaviarní a reštaurácii, ktoré ponúkajú miestne špeciality.  Turistom sú k dispozícii aj tenisové kurty, potápačské centrum, požičovňa lodí, futbalové ihrisko, ihrisko na plážový volejbal. Prvoradý je chov oviec, ktorého mlieko má špecifickú chuť vďaka veľkému podielu tymiánu, rozmarínu či šalvie v prírode. Pestovanie hrozna, zeleniny, ovocia či olív je sústredené hlavne v údoliach, ktoré sú chránene od prúdov chladného vetra. Hoci je  turistický ruch prioritnou hospodárskou činnosťou, miestny obyvatelia sa zaoberajú aj rybolovom a výrobou soli. Výroba čipiek má na ostrove svoju dlhodobú tradíciu, vďaka ktorej je Pag jedinečný. Ostrov Pag = dovolenka v Chorvátsku!

Ostrov Pag je v posledných rokoch označovaný ako Chorvátska Ibiza, konkrétne ide o zátoku Zrče, v ktorej sú sústredené tri obrovské kluby: Papaya, Aquarius a Kalypso.  Každý z nich má svoju špecifickú ponuku, kluby sú vybavené bazénmi – určite sa nebudete nudiť! Otváracia doba od 10:00 – 05:00 ráno s kapacitou 1 000 návštevníkov. Každodenná zábava, after párty, hudobné festivaly, zraz najlepších DJ z celého sveta ako  napr. Paul Van Dyk, Gareth Emery, Sven Vathi, Tiesto, Chemical brothers, TBA a ďalšie sa  o Vašu  zábavu postarajú. Vstupné do klubov: Kalypso – zadarmo, Papaya – vstup sa platí iba počas festivalov (týždenná vstupenka  cca 200 Hrk), Aquarius – tu platia iba muži a to cca 100 Hrk. Pláž Zrče sa stala podľa britského časopisu Maxmag najvyhľadávanejším miestom zábavy v Európe. Nenechajte si ujsť najväčšiu party pod holým nebom. 

Tento skalnatý ostrov v stredomorskom podnebí je súci na príjemný letnú dovolenku. 

Letná dovolenka pri mori

Tiež každý rok premýšľate, kam vyraziť na letnú dovolenku? Volieb je hneď niekoľko, aj keď veľmi obľúbenou, možno aj najobľúbenejšie, je dovolenka pri mori. Na rade je však otázka, ku ktorému moru a do akej krajiny za dovolenku vyraziť. Túto neľahkú voľbu rieši každoročne tisíce ľudí hľadajúcich letnú dovolenku pri mori.

Väčšina Slovákov pri svojom výbere vyhľadáva dovolenku prevažne na európskom kontinente, teda najmä pri Stredozemnom mori alebo na pobreží jedného z jeho okrajových morí. Veľmi obľúbeným je hlavne Jadranské more, na ktorého pobreží môžete stráviť dovolenku v  Chorvátsku a dovolenku v Čiernej Hore, ako aj v Taliansku, ktorého východné pobrežie je obmývané práve Jadranským morom. Viac turistov však každoročne mieri predovšetkým do Chorvátska a to najmä vďaka dobrej dostupnosti. V predošlých rokoch to bolo tiež dané nízkymi cenami ubytovania, ktoré oproti západným krajinám boli o dosť nižšia. Postupom času sa však ceny vyrovnali a už teraz sú ceny ubytovania v Chorvátsku takmer porovnateľné s ubytovaním v západných krajinách.

Na pomyselný vrchol popularity sa naopak prehrýza Bulharsko, ktoré je síce ďalej, avšak ceny ubytovania sú tu pomerne nízke a to aj napriek tomu, že ponúkajú veľmi kvalitné a moderné ubytovanie vo väčšine novo vystavaných alebo zrekonštruovaných hoteloch či rezidenciách. Bulharsko navyše vo svojich letoviskách môže ponúknuť nádherné piesčité a navyše aj široké pláže, čo je nespornou výhodou oproti plážam v Chorvátsku, ktoré sú väčšinovo užšie. Najkrajšie a najlepšie pláže v Chorvátsku.

Ak pri svojej dovolenke chcete mieriť viac na západ, môžete voliť z dovoleniek v Taliansku, Francúzsku, Španielsku či Portugalsku. Smerom na východ môžete naopak využiť ponuku letných pobytov v Turecku, kde na Vás počas pobytu doslova dýcha tajomný orient. Nesmieme zabudnúť ani na Grécko, ktoré je veľmi obľúbenou destináciou a to ako jej pevninská časť, tak i malebné ostrovy.

Dovolenka v akejkoľvek z menovaných krajín má niečo do seba a každá si už tiež našla svojich priaznivcov, ktorí na ňu nedajú dopustiť. Ak zatiaľ nie ste zástancom niektorého z týchto prímorských krajín, nezostáva než zvážiť všetky klady a zápory jednotlivých destinácií a vyraziť. Inak, ako vlastnou skúsenosťou, si úplnú predstavu o jednotlivých krajinách neurobíte.

Riviéra SPLIT

Dovolenka v Chorvátsku – Split je hlavným urbanistickým, kultúrnym, dopravným aj centrom Dalmácie, z ktorého vedú cesty po pevnine aj po mori do početných letovísk celého regiónu. Je starý vyše 1700 rokov a je zaradený na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Prvým občanom Splitu bol cisár Dioklecián, ktorý tu dal vybudovať známy  Diokleciánov palác, ktorý je dodnes dominantou mesta. Split žije svojím pomalým tempom, na ktoré sa dobré zvyká. Na každom kroku nájdem množstvo kultúrno-historických pamiatok: “Željezna brána” (najstarší brána v meste), “Zlatna vrata” (cez túto bránu prešiel cisár Dioklecián 1. júna, 305), “Srebrna brána” (menej zdobená, história brány bola korunovaná, keď tadiaľ prešiel pápež Wojtyla vo svojom papamobile), “Mjedena brány” (úplne odlišná od ostatných troch brán, zaisťovala únikovú cestu v prípade napadnutia paláca), katedrála sv. Duje (sv. Duje je patrónom mesta Split a jeho ochrancom, katedrála sa nachádza v najstaršej budove v Európe – Diokleciánovho mauzóleum), hlavný súd tzv. persitil (určený pre vystúpenia Diokleciána, kde sa mu ľudia klaňali a bozkávali lem jeho plášťa), pivnice (najzachovalejšie starobylý komplex určený pre zvyšovanie úrovne cisárovho bývanie), benediktínsky kláštor sv. Eufémie (prvý pre-románsky kostkol postavený pozdĺž múrov paláca v 11. storočí), kaplnka sv. Martina nad Zlatnymi vrátami  a mnoho ďalších kultúrnych pamiatok.

V Splite je množstvo prekrásnych pláží, z ktorých najznámejšie sú Bačvice (piesočná), Žnjan (kamienková/štrkovitá), Kaštelet (kamienková/štrkovitá), Kašjuni (kamienková/štrkovitá), Bene (štrkovitá a skalnatá), Trstenik (kamienková/štrkovitá ), Firule (piesočná) a Ovčice (kamienková/štrkovitá).

Malebné mesto Split je čoraz viac populárnejšou turistickou destináciou – má, hlavne počas letných mesiacov, bohatú kultúrnu ponuku. Z námestia, stanice a ďalších miest sa stane veľké javisko pod šírym nebom. Labužníci sa môžu tešiť na množstvo kvalitných reštaurácií.

Split ponúka svojím návštevníkom mnoho zaujímavého, pričom jednou z atrakcií je tzv. zeleninový trh. Je to srdce mesta, prekypujúce rozmanitosťou vôní, chutí, farieb a druhov. Pre tých, ktorí si chcú potykať s dušou tohto mesta je jeho zeleninový trh určite miestom, ktoré treba navštíviť.