Vianočné sviatky v Chotvátsku

Väčšina obyvateľov Chorvátska je katolíckeho vyznania, Vianoce v Chorvátsku sú pre Chorvátov silným odkazom predkov. S Vianocami v Chorvátsku sú spojené tradície, piesne, zvyky, obyčaje i obrady. Sú to sviatky viery, lásky, ľudskej solidarity, ale predovšetkým oslavy narodenia Krista. Vianočné tradície v Chorvátsku predstavujú i významnú časť ľudového etnografického dedičstva minulosti. Vianočné sviatky sa slávili a oslavujú na celom území  v podstate rovnako, iba v niektorých oblastiach Chorvátska sa trochu líšia.
Vianočné obdobie v Chorvátsku začína v niektorých jeho krajoch už v novembri, a to na sviatok sv. Kataríny (25. novembra) a trvá viac ako mesiac. Na prelome novembra a decembra začína aj nový cirkevný rok. Vstup do nového cirkevného roka predstavuje advent, čo je obdobie očakávania príchodu Ježiša Krista na zem a prípravy naň. Adventu sa v Chorvátsku hovorí Došašće. Na prvú adventnú nedeľu sa, rovnako ako u nás, zapaľuje prvá sviečka na adventnom venci. Ten sa v Chorvátsku splieta z vetvičiek vždy zelených rastlín, takže spletený veniec nemá začiatok ani koniec a symbolizuje tak Boha s jeho nekonečnosťou. Každú ďalšiu adventnú nedeľu sa zapaľuje ďalšia sviečka.

Neoddeliteľnou súčasťou predvianočného obdobia sú sviatky  sv. Barbory (Sveta Barbara, 4. decembra), sv. Mikuláša (Sveti Nikola, 6. decembra) a sv. Lucie (Sveta Lucija, 13. decembra). Svätý Mikuláš v Chorvátsku obdarúva deti rovnako ako u nás, svoje darčeky – sladkosti, orechy, sušené ovocie ako figy a jablká prináša dobrým deťom 5. decembra v predvečer svojho sviatku, zhodne ako u nás, a je aj rovnako oblečený. Nie je však v doprovode nám známej dvojice čerta a anjela, ale sprevádza ho iba tzv. Krampus, symbol diabla – čerta, ktorý vypláca metlou neposlušné deti a dáva im pod vankúš malú paličku, aby im pripomenul potrebu nápravy. V niektorých chorvátskych krajoch sa vyznáva druhá varianta mikulášskej nádielky: sv. Mikuláš nadeľuje deťom nevidený dobroty v noci z 5. na 6. decembra do pripravených vysokých topánok alebo papúč.

Vianočný stromček, chorvátsky božićno drvce, je nevyhnutnou súčasťou Vianoc v každej chorvátskej rodine, zdobia sa však až od polovice 19. storočia. Pôvodne sa stromčeky zdobili len rôznym ovocím, sladkosťami, orechmi a orieškami, neskôr k nim pribudli papierové a iné reťaze, sklenené a iné ozdoby a veľa sladkostí. Jedným z vrcholov Vianoc je 24. december, teda Štedrý deň, chorvátsky Badnjak alebo tiež Badnja noć, teda deň a večer pred prvým sviatkom vianočným (25. december). Kedysi bol Štedrý deň dňom pôstu, hlavne od mäsa, a to až do večerných hodín (bezmäsité pokrmy sa však podávali aj k večeru). V dnešnej dobe sa v Chorvátsku na štedrovečerný stôl podáva hlavne ryba – predovšetkým treska alebo šťuka a rôzne iné klasické jedlá. Badnjak je dňom obdarovania. Darčeky majú (rovnako ako u nás  svoje miesto priamo pod vyzdobenými stromčekom. Práve na Štedrý deň sa najviac spievajú vianočné piesne – koledy.
Za hlavný vianočný sviatok bol v minulosti považovaný prvý sviatok vianočný, chorvátsky Božić , teda 25. december, oslava narodenia Ježiška, sviatok kľudu, pokoja a hojnosti. Aj v dnešnej dobe je Božić sviatkom hojnosti, zložením jedál a množstvom sa od minulosti príliš nelíši, len je všetko ešte bohatší.

Gastronómia v Chorvátsku

Väčšine ľudí sa pri úvahách o chorvátskej kuchyni vybavia ryby a kalamáre grilované na drevenom uhlí, a aj keď je pravdou, že toto chutné jedlo možno dostať na každom kroku, chorvátska gastronómia ponúka viac než len morské plody. Chorvátska kuchyňa má skutočne chutné jedlá aj vína a povečerať v špičkovej reštaurácii či pizzerii je naozaj príjemným zážitkom. Tunajšiu kuchyňu ovplyvnili na pobreží a v Istrii jemné stredomorské a talianskej príchute, zatiaľ čo v severných provinciách sa prejavujú tvrdšie vplyvy z Rakúska a Maďarska. Regionálna chorvátska kuchyňa pochopiteľne má niektoré jedlá spoločné so svojimi východnými susedmi, Srbskom a Bosnou, ale z veľkej časti sú tunajšie pokrmy jedinečné.

Pokrmy z rýb
V ponuke podnikov na pobreží nájdete často parmicu šedeu či červenú (mugil, arbun), merlúzy (oslica), pleskáča (Orada), Rich (kovač), ála (kus lokarda), úhora (jegulja). Ak ste u niekoho na návšteve a podávajú sa ryby ulovené v miestnych vodách, často sa jedná o veľa druhov, ktoré nebudete poznať. V ponuke sa objavujú tiež chobotnice (hobotnica) či kalmáre (lignje), mušle (Dagni) a ustrice (kamenice). Vo vnútrozemí sa podávajú sladkovodné ryby, pstruhy (pastrva) a kapry (Šaran).
Ryby sa zvyčajne zľahka varia, grilujú (na žiaru), smažia (pržene), pečú a mnohokrát sa podávajú s nakrájanou petržlenovou vňaťou, drveným cesnakom a olivovým olejom. Tradičný, veľmi chutný spôsob prípravy rýb a mäsa v Chorvátsku je ispod peka (doslova “spod pece”), kedy sa jedlo umiestni pod klenuté kovové veko a pečie sa na ohni. Chobotnice na tento spôsob sú skvelé, aj keď sa často podávajú aj ako šalát (salata od hobotnice), so zemiakmi, cibuľou a olivovým olejom. Iným skvelým spôsobom prípravy mušlí (školjke), a predovšetkým homárich chvostov a veľkých kreviet (oboje pod názvom škampi) je buzara, kedy sa jedlo dusií v obrovskom hrnci s cesnakom, olivovým olejom a bielym vínom. Vyprážané kalamáre (ktoré sa v anglicky písaných ponukách často objavujú pod talianskym názvom calamari) sa tiež tešia veľkej obľube a najlepšie sú čerstvo ulovené, ale možno tiež vyskúšať plnené kalamáre pečené v rúre (punjene lignje). V Slavónii sa kapry z riek pripravujú ako veľký dusený pokrm s ostrými paprikami (Fiš paprikáš).

Mäsité jedlá
Chorváti sú veľkí milovníci mäsa. Po celej krajine sa teší trvalé obľube jahňacie (janjetina), tradične pečené s množstvom rozmarínu a cesnaku či na spôsob ispod peka. Najlepšie jahňacie pochádza podľa mnohých názorov z ostrova Pag, kde sa zvieratá pasú na lúkach s aromatickými bylinami a na porastoch, ktoré sú inak v tejto vyprahnutej krajine vzácnosťou. Byliny údajne výrazne prispievajú k chuti mäsa, rovnako ako slané brízy, ktoré vanú cez more.
Divoká zverina sa tiež teší popularite, predovšetkým v hornatých oblastiach Gorski Kotar či inde v horách. Patrí sem divoké prasa (divlja svinja), z ktorého sa robia skvelé dusené pokrmy. V niektorých oblastiach Gorski Kotaru sa tiež podávajú žabie stehienka a slimáky. Je neuveriteľné, že v niektorých horských reštauráciách sú v ponuke aj pokrmy z medveďa, hoci je táto šelma veľmi vzácna, nehľadiac na to, že medvedie mäso nie je pre človeka na konzumáciu vhodné.

Ovocie a zelenina
Existujú dve chutné pečené zeleninové jedlá, zeljanica (lístkové cesto so špenátom, domácim syrom a kyslou smotanou) a bučnica (z tekvíc). Ovocie a zelenina sú väčšinou sezónne a pochádzajú z miestnych zdrojov. Tradičnnou prílohou k jedlám z mora sú varené zemiaky (krumpir) s cícerom (Blitva). Niekedy Blitva nahrádza kel (kupus), ktorá jedlo výborne dopĺňa a samozrejme tiež klasické hranolky (pomfrity). Rastie tu veľa húb (gljive), od suchohríbov až po hríby pravej (vrganj), a v hubárskej sezóne ich nájdete na stánkoch v tržniciach v celých hromadách.
Vďaka veľkej obľube rýb a mäsa to môžu mať v Chorvátsku o niečo ťažšie vegetariáni. Obvykle ale vždy nájdete niečo, čo vyhovie každému gustu. Ak v menu nemôžete nájsť žiadny vegetariánsky pokrm, spýtajte sa personálu “Imate Ak nešto bez mesa? ” (“Máte niečo bezmäsitého?”). Alebo požiadajte rovno o pohovani sir – vyprážaný syr.

Gurmánska Chorvátska kuchyňa

Split je čoraz viac populárnejšou turistickou destináciou…

Split, Chorvátsko

Počet turistov prichádzajúcich dovolenkovať do Splitu vzrástol o 20 % na 170 tisíc v prvých siedmich mesiacoch roka 2013 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2012, zatiaľ čo počet prenocovaní sa zvýšil taktiež o 20 % na 470 tisíc, čo slúži ako dôkaz, že druhé najväčšie chorvátske mesto sa stáva stále viac populárnejšou turistickou destináciou. Len v júni sa počet návštevníkov v tejto najväčšej chorvátskej metropole zvýšil o 23 % na 67.000 s 220.000 prenocovaní.

“Tento trend odráža optimistické očakávania. Plánoval sa 10-percentný rast, a to s ohľadom na mestské ubytovacie kapacity.” Riaditeľ miestnej turistickej kancelárie, Vedran MATOSIC taktiež povedal, že dvojciferný nárast nastal vďaka novým lôžkam (1400) v súkromnom ubytovaní. Podľa neho je počet lôžok v hoteloch v Splite  len 2101 a mesto potrebuje ďalších 3000 hotelových lôžok. Miestne hotely ponúkajú ubytovanie pre 731 návštevníkov, alternatívne ubytovanie ponúka 1153 postelí a 6500 lôžok v privátnom ubytovaní. Širšia oblasť od Splitu môže poskytnúť 13.000 lôžok pre turistov.

Potápanie v Chorvátsku

S rozšírenými možnosťami cestovania sa potápanie v súčasnosti stalo zaujímavým koníčkom aj pre nás suchozemcov. Na Jadrane môžete objavovať nielen krásnu faunu aj flóru podmorského sveta, ale aj tajomné jaskyne alebo pátrať po antických pamiatkach, prípadne nájsť nejaký lodný vrak. Vyznávači aktívnej dovolenky si určite prídu na svoje.

O tom, že potápanie nie je žiadna novinka, a že ide o činnosť skutočne zaujímavú, svedčí aj to, že ako jeden z prvých nakreslil potápačský oblek aj Leonardo da Vinci. O veľké rozšírenie potápanie sa zaslúžil Francúz Cousteau, ktorý navrhol a zostrojil prístroj zvaný aqualung. Zvyčajne začíname “šnorchlovaním”, ktoré nám pootvorí okno do tohto krásneho a tajomného sveta. (Pri dlhšom pobyte v mori pozor na opálenie chrbta a zadnej strany nôh.)

Pre potápanie s dýchacím zariadením musíte vlastniť potápačský preukaz a na jeho základe získať na potápanie povolenie od miestneho príslušného orgánu. Potápačský kurz môžete absolvovať doma v niektorej z mnohých potápačských škôl, získať teoretické vedomosti, a pri ponoroch aj praktické skúsenosti. Väčšina škôl dokončuje kurz ponory na základniach pri mori.

Pre tých, ktorí sa nehodlajú tomuto koníčku venovať alebo nie sú ešte rozhodnutí, sú tu “discovery ponory”, alebo skúšobné ponory. Podobne ako napríklad u tandemového zoskoku padákom máte počas ponoru svojho osobného inštruktora – ochrancu. Za jeho sprievodu a s kompletným potápačským príslušenstvom nahliadnete do podmorského sveta a získate skutočne nezabudnuteľný zážitok. Skúšobný ponor môžete absolvovať buď už doma, alebo Vám takýto ponor môžeme sprostredkovať pri Vašej dovolenky pri mori. Ak sa chystáte venovať potápaniu, oplatí sa zabezpečiť si vlastnú výbavu. Pri nákupe si nechajte poradiť od odborníkov a všetko si dobre vyskúšajte, pravidelne udržujte a kontrolujte.

Športové vybavenie pre  potápanie:
• maska jedno zorníková alebo dvoj zorníková, panoramatická,
• neoprén – mokrý, polosuchý, suchý,
• kompenzátor vztlaku,
• tlaková fľaša,
• plutvy,
• baterka,
• nôž,
• prístrojová konzola: kompas, hĺbkomer, manometer,
• šnorchel.

 

 

Doležité informácie po vycestovaní na dovolenku

Potrebujete pomoc? Poradíme Vám, kam sa obrátiť.

Kontakty
Ak sa chystáte do vzdialenej cudziny či do krajín s nestabilnou bezpečnostnou situáciou, dohodnite si pravidelný telefonický alebo mailový styk s príbuznými, známymi, kolegami. Po príchode im oznámite svoju presnú adresu (hotel, číslo izby, telefón). Nezaškodí, ak pri dlhšom pobyte v zahraničí oznámite svoje kontaktné údaje aj konzulárnemu úseku nášho veľvyslanectva.

Suveníry
Napohľad taká maličkosť, ale ako vie skomplikovať návrat z dovolenky a pokaziť zážitok z pobytu v zahraničí! Pred nákupom exotických suvenírov (rôzne poľovnícke trofeje, zvieracie kože a mnohé iné) sa informujte v hoteli, v cestovnej kancelárii, u príslušníkov miestnych zložiek o tom, čo možno vyviezť a čo nie. Predídete tým strate času, nervov a často aj vysokým výdavkom za pokuty či už na letisku pri odlete, alebo po prílete. Buďte opatrní, ak Vás niekto neznámy požiada o doručenie balíčka, fľaše s vínom či alkoholom, alebo iných predmetov do SR. Veľmi často sa priekupníci drog snažia takýmto spôsobom zneužívať cudzincov na nelegálny transport drog. Daňou za ochotu býva v takýchto prípadoch trestné stíhanie.

Vyberáme z typických situácií v zahraničí
Ani ste sa poriadne nestihli obzrieť a už Vám v cudzom meste zmizla kabelka či kufrík s peniazmi a dokladmi. Ako postupovať v prípade poistnej udalosti? V prvom rade – doklady. Za stratený či ukradnutý cestovný pas alebo občiansky preukaz Vám konzulárne pracovisko veľvyslanectva SR v pomerne krátkej dobe dokáže vystaviť takzvaný „Náhradný cestovný doklad“. Ako postupovať? Predovšetkým zájdite na najbližší útvar miestnej polície, kde stratu či krádež ohlásite a budete trvať na vystavení potvrdenia o strate / krádeži dokladov. V niektorých krajinách Vám potvrdenie dať odmietnu, aj to sa stáva. Zapíšte si adresu policajnej stanice, dátum a čas a ak sa to dá, aj hodnosť a meno osoby, s ktorou ste hovorili. Požiadajte o umožnenie telefonického rozhovoru s naším veľvyslanectvom. Konzulke / konzulovi oznámte čo sa stalo a pre istotu mu hneď nadiktujte svoje základné osobné údaje: meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu v SR. Kým si po ceste necháte urobiť potrebnú fotografiu a prídete na konzulát, možno už konzul stihne Vaše údaje overiť a náhradný doklad vystaví za päť – desať minút. Berte do úvahy, že náhradný doklad Vám neumožňuje pokračovanie v ceste do iných štátov, ale je určený na návrat do vlasti čo najkratšou cestou (náhradný doklad platí aj v tých krajinách, cez územie ktorých sa budete na Slovensko vracať).

Zhrnieme to:

  • urobte si pred cestou fotokópiu údajovej strany pasu alebo občianskeho preukazu a uložte ju oddelene od ostatných dokladov. Na ten istý papier si poznačte adresu a kontaktné čísla slovenského veľvyslanectva v krajine, do ktorej cestujete;
  • zoberte si na cestu 1-2 fotografie pasového rozmeru;
  • pri strate či krádeži dokladov ohláste udalosť miestnej polícii a ak je to možné, vyžiadajte si o tom potvrdenie.

A teraz k peniazom: najrýchlejšie ich získate prostredníctvom systému „Western Union“. Potrebnú čiastku zloží Váš príbuzný, známy, kolega buď na vybranej pošte, v pobočke Poštovej banky, vyplní odosielací formulár a telefonicky Vám o tom podá správu. Vy si poslané peniaze môžete vyzdvihnúť v ktoromkoľvek výplatnom mieste „Western Union“, ktorých je široká sieť po celom svete. Spravidla sa k svojim peniazom dostanete do jednej hodiny. Ak Vám „Western Union“ nevyhovuje, budete musieť zájsť na slovenské veľvyslanectvo, presnejšie, na jeho konzulárne pracovisko. Tam Vám poradia, ako postupovať pri doplnkovom predaji devíz, resp. ako riešiť stav akútnej finančnej núdze.

No dobre, – poviete si – to je všetko jasné a pekné, ale ja som v krajine, kde Slovensko nemá ani veľvyslanectvo, ani konzulát. Čo potom…? Potom si treba spomenúť, že patríme do Európskej Únie, kde je mimo SR aj ďalších 26 krajín. Vyberte si veľvyslanectvo alebo konzulát ktoréhokoľvek členského štátu EÚ (najlepšie takého, ktorého jazyk ovládate) a požiadajte o nutnú pomoc tam. Potrvá to o niečo dlhšie, ale určite Vás neodmietnu.

 

Dôležité informácie pred vycestovaním na dovolenku

Doklady
Je dôležité vedieť, či do cieľovej krajiny potrebuje slovenský občan cestovný pas, alebo stačí občiansky preukaz/identifikačná karta. Pri použití cestovného pasu treba dodržať aj nevyhnutnú dobu jeho platnosti po vstupe do krajiny (spravidla sa vyžaduje šesťmesačná platnosť). Pri ceste do zahraničia odporúčame zobrať so sebou aj kópiu údajovej stránky Vášho cestovného pasu (tej s fotografiou) a uložiť ju mimo dokladov. V prípade straty či krádeže pasu Vám uľahčí vybavovanie náhradného cestovného dokladu. Doklady, to nie je iba pas alebo občiansky preukaz – ak cestujete vlastným autom, musíte vedieť, či v danej krajine platí slovenský vodičský preukaz, alebo sa vyžaduje medzinárodný.

Peniaze
Pri prekračovaní štátnej hranice môže kontrolujúci úradník požiadať o preukázanie finančnej čiastky, zodpovedajúcej finančnému zabezpečeniu uvádzanej dĺžky pobytu v zahraničí. Potrebnú sumu na jeden deň pre dospelých a deti si určuje každý štát samostatne a taktiež určuje, či na preukázanie čiastky stačí platobná karta, cestovné šeky alebo hotovosť. Ak cestujete do zahraničia individuálne, nepodceňujte túto povinnosť! Pri nedostatku peňazí sa ľahko môže stať, že Vás do krajiny v lepšom prípade nevpustia, v horšom prípade (ak Vás budú kontrolovať už na území príslušného štátu) Vás môžu zadržať a následne vypovedať z krajiny.

Poistenie
Pri cestách do členských krajín EÚ je od 01.01.2006 potrebné mať preukaz zdravotného poistenca, ktorý nahrádza dosiaľ používaný formulár E 111. O preukaz treba požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu s časovým predstihom, nakoľko jeho vybavovanie trvá do 30 dní. Vo všetkých ostatných prípadoch odporúčame uzavrieť pred cestou doplnkové pripoistenie na cestu do zahraničia. Poisťovne na Slovensku ich poskytujú takpovediac “ušité na telo” za prijateľné poplatky. Ak sa chystáte vycestovať do zahraničia vlastným vozidlom, nespoliehajte sa iba na zákonné poistenie, uzavreté v SR. Aj malá dopravná nehoda v zahraničí Vás môže prísť poriadne draho, obzvlášť ak dôjde k zraneniu posádky v druhom aute. Aj tu odporúčame poistiť auto a spolucestujúcich v ňom osobitným pripoistením.

Informácie
Vždy je dobré mať informácie o krajine, do ktorej cestujete – o to viac ak sa chystáte do exotických krajín alebo na iný kontinent. Základné informácie nájdete na stránkach cestovných kancelárií alebo na stránkach jednotlivých veľvyslanectiev, akreditovaných v SR. Dôležité sú najmä údaje o aktuálnej bezpečnostnej situácii, povinnom očkovaní ale aj o miestnych pomeroch (náboženských zvykoch, vyžadovanej forme správania sa, oblečenia, zákaze požívania alkoholických nápojov či už na verejnosti alebo vôbec a podobne).

Bezpečnosť
Pred vycestovaním sa oplatí stráviť niekoľko minút pri počítači a zistiť si na internete údaje o bezpečnostnej situácii v cieľovej krajine, eventuálne aj v krajinách tranzitu. Aj počas pobytu odporúčame sledovať miestne informačné zdroje a v prípade zmeny situácie konať uvážlivo a bezpodmienečne dodržiavať pokyny miestnych bezpečnostných zložiek. Odporúčame pred cestou vyplniť registračný formulár, určený pre občanov SR, cestujúcich do zahraničia. Dobrovoľnou registráciou zjednodušíte pomoc sebe, Vašim príbuzným a známym v situáciách, keď to budete naozaj potrebovať.

 

Dovolenka v Chorvátsku je stále obľúbenejšou letnou dovolenkou.

Chorvátsko navštevuje čím ďalej tím viac českých aj slovenských turistov. Podmorský svet Jadranského mora je veľmi rozmanitý a prekvapujúci. Chorvátsko sa môže pochváliť množstvom nádherných, panenský – nedotknutých národných parkov. Na jadranskom pobreží prevláda hlavne príjemné stredozemné podnebie. Letá sú tú horúce s množstvom krásnych Slnečných dní a v zime mierne, vlhké.

Omišská riviéra patrí súčasné s Makarskou riviérou k najnavštevovanejším a najvyhľadávanejším destináciám strednej Dalmácie. Obľúbené je hlavne pre menší turistický ruch, priezračné čisté more, rozmanité a členité pobrežie s malými zátokami a prírodnými zákutiami. Centrom Omišskej riviéry je mestečko Omiš preslávené hlavne z predošlých čias ako sídlo korzujúcich pirátov. Vyznačuje sa svojim kolmo sa pnúcimi skalami a riekou Cetina, ktorá sa tu v celej svojej kráse vlieva do mora. Omiš je ale tiež vyhľadávaný vďaka svojim piesočným plážam s veľmi pozvoľným prístupom do mora.

Chorvátsko – Makarská riviéra

Ubytovanie na Omišskej Riviére – Hotel Brzet nájdeme v rovnomennej časti Omiš na pokojnom a tichom mieste v tesnej blízkosti mora. Obklopený je borovicovým lesíkom, ktorého vek je odhadom viac ako 100 rokov. Hotelový komplex sa skladá z 3 ubytovacích pavilónov, súčasťou je centrálna reštaurácia s terasou a kaviarňou. Priamo pred hotelom sa nachádza kamienková pláž. Do centra Omiš vedie pozdĺž mora 800 metrov dlhá promenáda.

Tiež ubytovanie Mimice – Hotel Croatia Sydney je zaujímavé pre tých, ktorý obdivujú krásu Omišskej riviéry. Príjemný hotelík strednej kategórie rodinného typu s veľmi priaznivou polohou a krásnym výhľadom. Hotel nájdete nad hlavnou zátokou a prístavom mestečka Mimice. Je umiestnený na menšom kopci pod cestou, asi 150 metrov od pláže. Ubytovanie je vhodné pre rodiny s deťmi i starších klientov.

Aktívna dovolenka v Chorvátsku

 

Rafting

Chorvátsko sa stalo najobľúbenejšou destináciou slovenských dovolenkárov. Táto slnečná krajina poskytuje príjemnú dovolenku, množstvo zaujímavých pamiatok, silné kultúrne zázemie, prekrásnu prírodu a kulinárske špeciality. Pre väčšinu turistov je predstava dovolenky v Chorvátsku úplne jasná. Celodenný relax na krásnej piesočnatej pláži a večerné posedenie v príjemnej krčmičke.

Niektorí z nás však radi prežívajú dovolenku v pohybe. Aktívna dovolenka pri mori v Chorvátsku predstavuje predovšetkým prevádzkovanie mnohých vodných športov a atrakcií. Na výber máte z kurzov potápania, zloženie kapitánskych skúšok. Požičať si môžete loď, plachetnicu, vodné lyže alebo wakeboard či obyčajné ale stále vyhľadávané bicykel. Hitom minuloročnej sezóny boli bezpochyby kurzy potápania. Cestovné agentúry ponúkajú celoročnú prevádzku, obľúbené sú predĺžené víkendy. Potápanie v Chorvátsku uskutočníte za celkom prijateľné ceny.

Kanoe kurz

Súčasťou býva aj sprievodca pod vodnou hladinou, ktorý Vám poradí nielen s technickým zariadením, ale vyberie Vám tiež výhodnú pozíciu pod vodnou hladinou. Lode Vás vyvezú na more popoludní, alebo nočné výlety za morskými dravcami, ktoré sú tiež veľmi obľúbené. Zaujímavé je iste získanie kapitánskej skúšky. Po jej zložení môže absolvent samostatne viesť plavidlo – motorový čln alebo jachtu. Súčasťou je aj skúška z rádiotelefónia.

Bicykel môžete využiť pri prechádzkach pobrežím. Prajeme Vám príjemné zážitky pri Vašej aktívnej dovolenke v apartmánoch, hoteloch, penziónoch v Chorvátsku.

 

 

Chorvátske delikatesy…

Torty a zákusky majú v Chorvátsku všemožné tvary aj veľkosť, od ľahučkej kiflice až po krémovú Jelačić kocku alebo typickou makovnjaču orahovnjaču (plnenú makom, resp. orechami), a na pobreží aj vo vnútrozemí býva veľký výber výbornej zmrzliny (sladoled).

Káva (kava) je národným nápojom k odpočinku – koniec koncov, čo lepšieho robiť vo voľnom čase, keď tu tak krásne svieti slnko a námestia stredovekých miest sa priamo pretekajú  s kaviarňami? Medzi bežné kávy patrí espreso, takmer vždy skvelé a podávané s pohárom vody, presne ako to má byť. Výraz pre espreso sa trochu líši podľa toho, kde sa v Chorvátsku počas dovolenky pri mori pohybujete. Na pobreží a na ostrovoch (so silnejšími talianskymi väzbami) sa mu zvyčajne hovorí espreso, zatiaľ čo vo zvyšku krajiny je to kava obična („bežná káva“). Káve s mliekom sa hovorí kava s mlijekom, macchiato je makiato a cappuccino je kapucínov. Podáva sa malá alebo veľká káva. Ak dávate prednosť čaji (čaj), existuje široký výber, vrátane rôznych ovocných príchutí (voćni čaj).

V Chorvátsku je k dispozícii kopa ovocných džúsov (voćni sok či len sok), napríklad čučoriedkový džús (sok od Borovnice), jablkový džús (sok od Jabuka) alebo pomarančový džús (sok od Naranco). Ak chcete minerálku, požiadajte o minerálnu vodu, buď gaziranu (perlivú), alebo negaziranu (neperlivú) .

Medzi miestnymi pivami je široko rozšírené Karlovačko (z pivovaru v Karlovaci), Ozujsko (zo záhrebského pivovaru) alebo Tomislav (tmavé pivo zo Záhrebu), a tiež menej známe, ale skvelé Velebitskom Pivo (varí sa v Gospić, za pohorím Velebit). Niektorí znalci si tiež veľmi obľúbili chuť piva z malého pivovaru Ličanka v Donja Pazarištu.
Víno je možné zakúpiť takmer vo všetkých predajniach potravín. Ďalším nápojom, na ktorý je možné na cestách po Chorvátsku naraziť, je rakija, ohnivá miestna pálenka v niekoľkých rôznych príchutiach: Loza sa robí z hrozna a podobá sa talianskej grappe, travarica sa vyrába z byliniek, šljivovica zo sliviek a medovača z medu. Jemná domáca môže byť skutočne veľmi dobrá, zatiaľ čo ostatné nápoje podobného typu bývajú pravým opakom. Za vyskúšanie určite stojí aj kruškovac (hruškový likér), Marasin (čerešňovica zo Zadaru) alebo bylinný pelinkovac. Skúšanie miestnych špecialít tvoria výraznú súčasť ciest po Chorvátsku, ale vždy je potrebné piť s mierou a nikdy neriadiť pod vplyvom alkoholu. Limit alkoholu v krvi pre vodičov je v Chorvátsku 0,5 promile.

 

MIMICE – malý raj na Omišskej riviére…

 

Chorvátsko je pre slovenských turistov už dlhé roky obľúbenou destináciou. Nachádza sa na Balkánskom poloostrove na brehu krištáľovo čistým Jadranským morom. Chorvátsko je krajina veľmi rozmanitá v ktorom je viac ako  1200 ostrovov. Typické  sú romantické zálivy a útulné plážičky ohraničené zo strán obrovskými balvanmi.  Takýchto pláži je hromadne veľa , len ich musíte nájsť.  Úžasná  architektúra, píniové a borovicové háje sú samozrejmosťou a obyvateľstvo priam  dobrosrdečné a pohostinné.

 Ak túžite prežiť dovolenku v Chorvátsku podľa svojich predstáv tak využite letné mesiace, ktoré sú nielen príjemné na stravovnie oddychu ale hlavne preto, že slnko Vás pohladí svojimi horúcimi lúčmi a more priláka do svojich vĺn.  Ranné lúče slnka Vám spríjemnia celý deň krásnymi a príjemnými zážitkami.

Chorvátsko 2013 – Omišská riviéra – MIMICE

Túžite navštíviť  vhodnú destináciu a neviete kam? Ubytovanie Mimice je malým mestečkom v strede Dalmácie. Nachádza sa na rozhraní  Omišskej a Makárskej riviéry. Je to malá rybárska osada s prístavom.

Čisté more, krásy krajiny, pohostinný obyvatelia, zaujímavé kamienkové pláže a tiež nehlučné a pokojné noci, vytvárajú ideálne podmienky príjemnej dovolenky pre rodiny s deťmi a pre tích, ktorí uprednostňujú kľudné prostredie s úchvatnou prírodou. Ak túžite a máte záujem o večerný život,  stačí vyraziť do letoviska OMIŠ alebo Bašky Vody vzdialeného 11km. Môžete využiť večer za prítomnosti dalmatínskej hudby, zábavne sú aj tematické večere organizované miestnymi obyvateľmi (karaolke, večer poézie, rybárske večere atď.)